Schiff bazı komplekslerinden Cd(8Q)2(SCN)2'nin in vitro genotoksik etkileri
In vitro gentoxic effects of Cd(8Q)2(SCN)2 schiff base complex
  1. Tez No: 304717
  2. Yazar: HATİCE TUNCA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞBA ONGUN SEVİNDİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
İlaç hammaddesi olarak araştırılmak üzere sentezlenen Cd(8Q)2(SCN)2 Schiff bazı kompleksinin insan periferal lenfositlerinde meydana getirdiği in vitro genotoksik etkileri belirlemek amacıyla yapılmış bu çalışmada kromozomal anomalilikler ve mikronukleus testleri kullanılmıştır.1, 2, 4, 6, ve 8 µg/ml dozlarla yapılan çalışmalar sonucunda 24 saat süre ile uygulanan kromozomal anomalilikler testinde, kontrol gruplarına göre hem kromozomal anomalilik frekansı hem de anormal hücre yüzdesi bakımından 4 µg/ml dozdan itibaren anlamlı artış gözlenirken 48 saat sürelik uygulamada 2 µg/ml dozdan itibaren anlamlı artış gözlenmiştir. 48 saat süre ile uygulanan mikronukleus testinde ise 4 µg/ml doz negatif kontrol grubuna göre anlamlı bulunmuştur. 48 saat süreli uygulamalarda 6 ve 8 µg/ml dozların periferal lenfositler üzerine sitotoksik etkisi sebebiyle düşük dozda hücre bölünmesi olmuş ve sayım yapılamamıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, chromosomal abberation and micronucleus tests were used to determine in vitro genotoxic effects occuring on human peripheral lymphocytes by Cd(8Q)2(SCN)2 with schiff base complex as synthesized drug raw material for research .In the results of reseach explored with 1, 2, 4, 6, and 8 µg/ml doses, in chromosomal abberation test applied with 24 h perioud, doses as from 4 µg/ml were observed significantly increase from controls when in chromosomal abberation test applied with 48 h perioud, doses as from 2 µg/ml were observed significantly rise from controls at both chromosomal abberation frequency and abnormal cell percentageIn the micronucleus test applied 48 h period, 4 µg/ml dose were detected significantly difference from negatif control. In the application which was made with 48 h period due to being cytotoxicity effects of 6 and 8 µg/ml doses on human peripheral lymphocytes the cell proliferations decreased and data was not got from these doses.