Effect of construction method selection on work schedule case study : Kadikoy Kartal metro project
Insaat methodu seçımının ınsaat süresıne etkısı vaka analzı: Kadıköy Kartal metrosu
- Tez No: 304763
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA ERGÖNÜL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Engineering Sciences, Civil Engineering
 - Yıl: 2011
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 108
Özet
Artan ulaşım sorunu çözmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) metro yatırımlarına önemli bir bütçe ayırmıştır. Son on senedir bütçedeki payı artarak devam eden yatırımlarına 2011 yılında 6.7 milyar liralık belediye bütçesinden 3.4 milyar liralık kaynak kullandırılmış ve bu payı önümüzdeki senelerde artırmayı hedeflemektedir. Metro inşaatlarında temel politika inşaatın hızlı bir şekilde bitirilerek hattın işletmeye açılmasıdır. Karmaşık ve birbirini etkileyen bir çok iş kaleminden oluşun metro inşaatlarında tünel kazıları, işin süresi ve maliyetini, ihale keşfinin %40- %55 lik kısmı ile etkileyen en önemli iş kalemidir.Çalışmada inşaat yönetiminde yapım yöntemi seçiminin önemi ve proje süresine etkileri incelenmiştir. Vaka analizi olarak Kadıköy Kartal Metrosu tünellerinde uygulanan Yeni Avusturya Tünel Açma Yöntemi (YATAY) ve Tünel Açma Makinesi (TAM) iki tip yapım metodu incelenerek süreç performansları karşılaştırılmıştır. Vaka analizinde TAM ve YATAY methotlarının iş programları hazırlanmış, yapım sırasında gerçekleşen veriler alınmış, karşılaşılan sorunların sürece etkisi göz önüne alınarak oluşturulan iş programları modellenmiş ve hangi şartlar altında metro inşaatları için daha etkili olacağı tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
To solve increasing transportation problems, Istanbul Metropolitan Municipality consigned an important amount from its budget for the metro works. As they continue to increase the partake of metro works during the last 10 years, in 2011 they contributed 3.4 billion lira out of 6.7 billion lira budget to the metro works. They are intending to increase this amount over the next years. The main goal of the construction is to finishing and commissioning of the project on time. Metro constructions are composed of many complex and interdependent activities. Tunnel excavations can affect the timing, cost, and 40-55% of the contract price of the project. In this study, selection of the construction method in project and how the selected method effects on work schedule has been analyzed.In this case study the two tunneling methods [New Austrian Tunneling Method (NATM) and Tunnel Boring Machine (TBM)] used in Kadıköy Kartal Metro Project are compared in terms of time course performance.On this case study, construction plans of the TBM and NATM methods are prepared. With the help of the data collected from completed works, the construction plans are modeled and compared in terms of time and effectiveness.