Sağlık yapılarında tasarım yönetimine yönelik bir model önerisi
Proposal of a design management model for healthcare facilities
- Tez No: 304764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİN GÜNDEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Yapım projelerinin zaman içinde daha karmaşık bir hale gelmesi ve toplam sürenin kısaltılmasına yönelik artan talepler bina tasarım yönetim sürecinin gittikçe zorlaşmasına neden olmaktadır. Bu süreç iyi yönetilmediği takdirde hatalı veya yetersiz tasarımlar oluşmakta ve bu durumda hataların düzeltilmesine yönelik çalışmalar gerekli olmaktadır. Genellikle ancak inşaat aşamasında fark edilen bu hataların veya eksikliklerin düzeltilmesi inşaat projelerinde süre ve maliyet artışlarının en önemli sebebidir. Ayrıca, bu gibi durumlarda hukuki sorunlar ve ilgili ek maliyetler de ortaya çıkmaktadır.Birbirinden farklı birçok fonksiyonu bünyesinde barındırması sebebiyle son derece karmaşık bir yapıya sahip olan sağlık yapılarında tasarım yönetimi daha da önem kazanmaktadır. Sağlık hizmetlerinin en iyi şekilde yürütülebilmesinde en önemli unsurlardan biri olan bu yapılar sosyal ve politik alanlarda da kritik bir rol oynamaktadırlar. Sağlık yapıları insan yaşamı ile doğrudan ilişkili olduğu için tasarımda yapılacak bir hata ? diğer birçok yapıda olduğu gibi- sadece maddi kayıplara yol açmaz; bu hata ve eksiklikler geriye dönüşü olmayan toplumsal maliyetler ile sonuçlanabilir. Tasarım sürecinin en iyi şekilde yürütülebilmesi için bilgi akışının koordine edilmesi, hastane yönetimi ve tasarımcılar arasında etkin bir iletişim sağlanması görevleri ise proje yöneticilerine aittir.Bu çalışmada, sağlık yapılarının tasarım sürecinin iyileştirilmesi amacıyla öncelikle sağlık yapılarının iç ve dış mekan özelliklerinin hasta sağlığı ve çalışanlarının memnuniyetine olan etkileri incelenmiş ve daha sonra bu bilgiler kullanılarak fizibilite aşamasında paydaşların kullanımına sunulabilecek bir model oluşturulmuştur. Oluşturulan model mimarlar, proje yöneticileri, hastane yapıları hakkında çalışan araştırmacılar için yeni sağlık yapıları sürecinde, bilimsel araştırmalarda ve kanıta dayalı tasarım ilkeleri çervesinde mevcut hastanelerde kullanıcı memnuniyetinin değerlendirilmesine yönelik çalışmalara yol gösterici olması hedeflenmiştir.
Özet (Çeviri)
Building design management becomes increasingly difficult as construction projects become more complicated and the demands for shortening the total duration increase. If this process is not managed well, defects appear and in this case rework becomes necessary. Generally these defects are not recognized until construction stage, and this is the most important reason of time and cost overruns in construction projects. Also, in such conditions, legal problems and related additional costs also appear.Healthcare facilities have an extremely complex structure due to the need to incorporate different functions. Therefore the management of the design process becomes more significant. These buildings, which are one of the most important elements in the success of health services, play a critical role also in the social and political fields. As healthcare facilities are directly associated with human life, defects in the design process do not only cause material losses, but also can result in social costs. For the successful management of the design process, the duties of the coordination of the information flow, ensuring effective communication between designers and hospital managers belong to project managers.This study aims to improve the design process of healthcare facilities. Primarily the effects of the indoor and outdoor features of healthcare design on patient health and workers' performance have been analyzed. Then a model that may be used by stakeholders at the feasibility stage has been formed.The model may be assistant of in the design process of new health buildings by architects, project managers, and researchers working in the field of the hospital structures, in the scientific researches and in the studies oriented for the evaluation of the user satisfaction in the current hospitals within the framework of the evidence based design principles.