Tarihi binaların işlev değişimi'nin yıldız sarayı müzesi örneği üzerinden değerlendirilmesi
An evaluation of the refunctionalization of historical buildings: The case of Yildiz Palace Museum
- Tez No: 304766
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURAK TANSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu çalışmada, geçmişten günümüze kalan tarihi yapıların çağın gereklerine göre yeniden işlevlendirilirken, geçmişin izlerini özenle koruyarak gelecek kuşaklara aktarılmasının gerekliliği anlatılmaya çalışılmıştır. Tarihi binaların işlev değişimleri Yıldız Sarayı Müzesi örneği üzerinden değerlendirilerek altı bölümde anlatılmıştır.Birinci bölümde çalışmanın amacı, kapsamı ve yöntemi belirlenmiştir. Tarihi binaların işlev değişiminin Yıldız Sarayı Müzesi örneği üzerinden değerlendirilmesine geçmeden önce, konu başlığı içinde geçen tarihi bina, müze, saray kelimeleri bölümler halinde anlatılmıştır.İkinci bölümde, tarihi binaları yeniden işlevlendirmeyi gerektiren nedenler ve uygulamada dikkat edilmesi gereken hususlar belirtilmiştir.Üçüncü bölümde, tarihi binalara müze işlevinin verilmesi başlığı altında, müze işlevi detaylı olarak açıklanmıştır.Dördüncü bölümde,“Saray”ve“Türk Sarayları”anlatılarak geçmişten günümüze saray komplekslerinin gelişimi anlatılmıştır. Böylece değişen zamanın ve ihtiyaçların saray mimarisi üzerinde ki etkilerinin bir sonucu olan Yıldız Sarayı'nın , içinde bulundurduğu farklı yapı birimleriyle Türk Saray Mimarisi'nin geldiği son aşama olduğu belirtilmiştir.Beşinci bölümde Yıldız Sarayı Müzesi'nin tarihçesi ve geçmişten günümüze geçirdiği işlev değişimleri başlıklar halinde anlatılmıştır. Yıldız Sarayı Müzesi'nin tarihi bir bina olması nedeniyle öncelikle müzenin günümüzdeki durumu anlatılmış daha sonra da günümüz müzeciliği açısından değerlendirilmesi yapılmıştır.Altıncı yani sonuç bölümünde tez çalışmasından elde edilen çıkarımlar anlatılmıştır.Anahtar Kelimeler : Yıldız Sarayı, Yeniden İşlevlendirme, Tarihi Binalar, Müze, Saray
Özet (Çeviri)
This thesis attempts to explain the necessity of carefully preserving the traces of the past in order to transfer them to the future generations while historical structures are restored to give them new functions in compliance with the requirements of the age. The changes in the functions of historical buildings are elaborated on in six chapters with reference to Yıldız Palace Museum.The first chapter comprises the purpose, scope and method of the thesis. Before moving on to evaluating the functional changes in historical buildings with reference to the specific example of Yıldız Palace Museum, the concepts of historical building, museum and palace which are mentioned in the title are explained in separate sections.The second chapter elaborates on the reasons for re-functionalizing historical buildings and the issues which require special attention in implementation.The third chapter explains in detail museum functions under the title of functionalizing historical buildings as museums.The fourth chapter elaborates on ?Palace? and ?Turkish Palaces? and presents a summary of the development of palace complexes from the past to our present time. It is argued that with its different structural sections, Yıldız Palace, which is an outcome of the impacts of changing time and requirements on palace architecture, is the ultimate level that Turkish Palace Architecture has achieved.The fifth chapter offers under various subtitles a history of the Yıldız Palace Museum and the functional changes it underwent over time. Because Yıldız Palace Museum is a historical building, first, an account of the present condition of the museum is offered and then it is evaluated in terms of contemporary museum standards.The six and final chapters comprises the conclusions arrived throughout this thesis.Key Words : Yıldız Palace, Re-functionalizing, Historical Buildings, Museum, Palace