Küresel değer zincirleri ve mekansal etkileri: Gebze örneği
Global value chains and effects on spatial structure: Gebze case
- Tez No: 304765
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Labour Economics and Industrial Relations, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Şehir ve Bölge Planlama Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Şehircilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 324
Özet
Küreselleşme süreci olarak tanımlanan mal ve hizmetlerin dünya çapında serbestçe dolaşımını esas alan, esnek birikim modeli, iletişim ve teknoloji alanında yaşanan değişimle birlikte mekân üzerinde önemli bir hâkimiyet alanı yaratmış durumdadır. Tek bir merkez etrafında örgütlenen sanayileşme modeli, sermayeyi kendisine çektiği oranda küresel sanayi ağının düğüm noktası haline gelen yeni odaklara dayalı bir modele dönüşmektedir. Bu bağlamda çalışmanın amacı günümüz kentleşme süreçlerinde, küresel pazara üretim yapan ve taşeron ağlara dayalı örgütlenen yeni tip sanayileşmenin, Türkiye özelinde kavramsal çerçevesini oluşturmak ve buradan hareketle kentler üzerindeki etkilerini, sağlıklı bir kentsel doku ve işgücünün istemleri ile ilişkisini Gebze örneği üzerinden irdelemektir. Bu amaçla bir yandan Gebze bölgesinde kurulu işletmelerin küresel değer zinciri içindeki rolleri ve ilişkileri tanımlanırken, diğer yandan bölgede sosyal, ekonomik ve çevresel faktörlerde yaşanan değişim ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The flexible accumulation model which is based on free movement of goods and services at worldwide, known as the process of globalization, established domination on the space together with the changes in the fields of communication and technology. Rationalized at one center, the industrialization model is transforming to the model based on the new focuses which have become crucial point of the global industrialization network in the ratio of attracting the capital. In this context, the aim of this study is to form the conceptual framework of the new type of industrialization (Global Value Chains) based on production for the global market and outsourcing networks in the contemporary globalization process specifically in Turkey and therefore to analyze the impacts on the cities and proper urban focuses, demands of the labour force and its discrepancies within the case of Gebze. With this aim, the roles and relations of companies located in the Gebze region within the global value chains will be defined and built environment will be examined in terms of social, economic, environmental impacts and human health.