Endüstri yapılarının esneklik bağlamında analizi
An analysis of industrial buildings in the context of flexibility
  1. Tez No: 304793
  2. Yazar: HALE YİĞİT AKI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAYA SÖNMEZLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 248
Özet
Endüstrileşme ile ortaya çıkan rasyonel düşünce, toplumu, toplumun ihtiyaçlarını, ihtiyaçlarını karşılama biçimlerini değiştirmektedir. Teknolojik gelişmeler yanında, değişen işlevsel etmenler endüstri yapılarında sürekli değişimi tetiklemektedir. Bu dinamizme yapıların uyum sağlayabilmesi, işlevlerini devam ettirebilmesi, gelecekteki bilinmeyene adapte olabilmeleri için mimaride esneklik kavramı, 1950'lerden sonra önem kazanarak işlevselliğe yeni bir soluk kazandırmıştır. Endüstri yapılarında esneklik sağlanırken amaç; değişen organizasyonel faaliyetlere ve teknolojiye uyum sağlayabilecek, değiştirilebilecek, dönüştürülebilecek, büyüyüp küçülebilecek, hatta hareket edebilecek duyarlı yapılar tasarlamaktır. Bu çalışmanın amacı seçilen 50 adet endüstri yapısını, esneklik amaçlı karar noktaları ve esneklik biçimleri bağlamında inceleyip, endüstri yapılarında esnekliği sağlama yöntemlerini ve sonuçlarını analiz etmektir.
Özet (Çeviri)
As a result of industrialism, the rationalism has changed the society, the needs of society and how to meet his needs. Both technological improvements and improving functional factors are triggering the continuous changes in industrial buildings. To adapt to this dynamic and indeterminate environment of future and to sustain their functions, the term `flexibility? has come forth after 1950?s, where functionalism had to have new dimensions. The aim of having flexibility in industrial buildings is to adapt changing organizational operations & technology and to design transformable, changeable in size, moveable, and interactive buildings. The purpose of this study is to review 50 selected industrial buildings in the context of flexibility; it?s decision factors and flexibility types, analysis methods and practical results of flexible design in industrial buildings.