Sanayii yapılarında üretim rolü ve idare bölümü arasındaki biçimleniş özellikleri
Formal properties between the production hall and the adminstration section in the industrial buildings
- Tez No: 104175
- Danışmanlar: PROF. DR. METE S. ÜNÜGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
SANAYİ YAPILARINDA ÜRETİM HOLÜ İLE İDARE BOLUMU ARASINDAKİ BİÇİMLENİŞ ÖZELLİKLERİ ÖZET 18. yüzyılda sanayileşme ile birlikte toplumsal ve ekonomik yapıda büyük değişiklikler söz konusu olmaya başlamış, zamanla toplu üretim alanlarında farklılaşmalar ortaya çıkarak^“sanayi yapısı tasarlama”sorunu ile karşılaşılmıştır. Enerji kaynaklarındaki, teknik imkanlardaki, sosyal bakış açılarmdaki ve imalat türlerindeki gelişmeler neticesinde önceleri enerji sağlayan güç kaynaklarının biçimlendirdiği sanayi yapılan farklı tasarlama kriterleri altmda ele alınmaya başlamışlardır. Bu tezde; işlevsel etkinlikler açısından iki ana bölüm altında toplanan sanayi yapılarının tasarım sorunsalına, biçimleniş özelliklerinin irdelenmesi yoluyla katkı sağlanması amaçlanmıştır. Özellikle gelişmekte olan_ ülkelerdeki; mimarlık^ ve endüstri yapısı tasarımı ilişkisindeki kopuklukların giderilmesine bir bakış açısı getirilerek katkı sağlamak istenmiştir. Tezuı birinci bölümünde tezin amacı üzerinde durulmuş^ Türkiye'deki sanayi atılımlarından bahsedilerek sanayileşmenin kalkınma açısından önemi belirtilmiştir. Buna hağİL olarak da ürelimin_ gerçekleştiği sanayi yapılannuL tasarım, problemlerinin üzerinde titizlikle durulması gerektiği belirtilmiştir. Tezin, ikinci bölümünde^ koniL alanınL belirleyen, kavramlar ürerinde durulmaktadır.“Sanayi”tanımı yapılarak tez konusunun içeriği belirlenmiş, bunun yanında sanayi yapılarının gelişmesinde ve biçimlenmesinde büyük önem taşıyatL“Sanayi Devrimi”ve“Sanayileşme Olgusu”kavramlarının da üzerinde durularak, fiziksel çevre üzerindeki etkileriJrdelenmiştir. Üçüncü- bölümde ise sanayi yapısının kavramsal çözümlemesi yapılarak^ tez^ sorunu olarak ele alman üretim holü ile idare bölümü arasındaki ilişkiler belirlenmektedir. Bu bölümde sanayi yapılarının; tek katlı, çok katlı ve her ikisinin de yer aldığı farklı kat düzeneklerindeki tesisler olarak sınıflandırılması yapılarak^ her birinin, avantaj ve dezavantajları üzerinde durulmaktadır. Ardından, sanayi yapısı tasarımında etkilL olan nitelikler belirlenerek, heş. kısım altmda toplanmıştır. Bu kısımlar aşağıdaki başlıklar altmda ele alınmaktadır: L) Eanksiyonel nitelikler 2) Konstrüksiyonel nitelikler 3) Ekonomik nitelikler 4) İşletme nitelikleri 5) Çevresel nitelikler xıHer bir niteliği oluşturan etkinliklerin belirlenmesi ile sanayi yapısı tasarımında rol oynayan alt bileşenler ortaya konulmuş^ böylece imkanlar ve öncelikler çerçevesinde yapının biçimlenişi ele alınmıştır. EonksiyoneL nitelikler açısından ele alındığında ise eylemler ve eylem grupkq iki bölüm altında toplanmaktadırlar: i. Üretim ve yapt ile ilişkili etkinliklerift yer aldığı üretim bölümü ii. Yönetim ve işgören ile ilişkili etkinliklerin yer aldığa yönetim bölümü Fonksiyonel açıdan üretim ve yönetim olarak iki bölüm altında toplanan sanayi yapılanma eylem ve eylem gruplarının belirlenmesi sonucunda, bölümlerin birbirleriyle olan ilişkileri, bağlantıları ve ayırımları ortaya konmuştur. Üretim bölümü, hammaddema yapıya gelişi ile işlenmiş^ maddenin yapı dışına çıkışı arasında devam eden süreç ile direkt ilişkili eylemleri kapsamaktadır. Bu bölümde yer alan eylemler ise aşağıdaki başlıklar altında ele alınmaktadır: L) Maigirişi 2) Depolama 3)^ Üretim ve Denetleme 4) Mamul Depolama 5) Mamul çıkışı 6) Alet oda-ve kabini 7) Taşıma ekipmanları parkı 8) YapLçevresinde hizmet alanları İdare bölümünde; üretim sürecine direkt katılmayan işlevlerin yer aldığı etkinlikler ile çalışanlarına yönelik eylemlerin oluşturduğu birimler yer almaktadır. Bu bölüm ile ilişkili etkinlikler ise iki başlık allında toplanmaktadır: 1) İşletme ile ilişkili etkinlikler a) İdari ilişkilere yönelik işletme etkinlikleri h} İmalat ile ilişkili işletme etkinlikleri 2) İşgören ile ilişkili etkinlikler Tezin dördüncü- bölümünde ise; sanayi yapılarının tarihseL süreç içinde incelenmesiyle, tez konusu açısından irdelenmesi sağlanmaktadır. Bu kısımda sanayi yapılarının biçimsel^ işlevsel ve yapısaL değişiklikleri tarihsel perspektif içinde, ele alınmıştır. Süreç içinde üç periyot içinde ortaya konan sanayi yapılarının tarihsel gelişimi aşağıdaki şekilde sınıflandırılmaktadır: 1. Erken dönem imalathaneleri 2. 19, yüzyıl yapıteknolojisindeki gelişmeler vesa.na.yi yapılan 3. 20. yüzyıl sanayi yapılan Erken dönem imalathaneleri; sugücü veya rüzgar gücü üe çalışan değirmenleri ve 18. yüzyıldaki sanayi yapılarını kapsamaktadır. Bu kısımda; rüzgar gücü, su gücü ve buhar gücü- ile çalışan- yapılann; değişimleri ve- yenilikleri üzerinde durularak biçimlenişleri irdelenmiştir. Bu dönemdeki sanayi yapılarının biçimlenişi genelde ?arçok katlı yapılar şeklindedir. Çoğunlukla nehir çevresinde veya üstünde yer alan yapılar; masif duvar cephelerLve- ritmik pencere düzenleri ile dikkat çekmektedirler. Bu biçimsel yaklaşım; 1718 senesinde Derby İpek Fabrikası ile başlamıştır. Beş katlı, dtkdörtgenr phm semah: bar yapı, yapım tarihinden itibaren 200 yû boyunca benimsenecektir. Demir^ önceleri yapı malzemesi olarak ufak ufak kullanılmasına, karşın, sanayileşme ile birlikte kullanım alanlarını arttırmıştır. Özellikle demir yollarında ve köprü yapımlarında kuflamhmş, ardından da yapılarda yapı malzemesi olarak kullanılmaya başlanmıştır. Demirin ilgi görmesi ise Joseph Paxton'un Crystal Palace'ı ile gerçekleşmiş, Eiffel Kulesi ile de doruk noktasına ulaşmıştır. Bil eğilimler sanayi yapılan yapımlarını da etkilemiştir Bil yapılarda- demir; önceleri iç kısımlarda taşıyıcı sisteme destek sağlamak amacı ile kullanılmaya başlanmış, ardında.n_da- taşıyıcL sistemÜL bütününde kullanılmıştır. Bil dönemde gerçekleşen^ en ilginç yapılardan biri olan Menier Çukulata Fabrikası'nda; demir, dış cephede sergilenmesi üe farklı bir yaklaşım ortaya, konmaktadır. İç hacmin genişlemesi ile cephe oranlarında ufak bir artış söz konusu olsa da bu dönemdeki yapılarda da erken dönem çok kath sanayi yapılarının biçimleniş özellikleri devam etmektedir. 20, yüzyıl üe sanayi yapıları biçimlenişlerinde- değişiklikler, söz^ konusu- olmuştur. Cam, çelik ve betonarmenin yapı malzemesi olarak kullanılması yapılardaki farklılıkları da beraberinde,getirmiştir, Böylece çok: katlı yapı anlayışı yerini telckatlı sanayi yapılarına bırakmıştır. Sosyal yaşam şartlan ve çalışma koşullarındaki değişiklikler sonucunda üretim, amacına yönelik hu, yapılar kimlik değiştirmeye başlayacaklardır. Üretimdeki verimliliği arttırmaya yönelik çalışmalar yapılarak, idare bölümleri ile üretim birimleri arasında farklılaşmalar söz konusu olmuştur. Bunun ilk örnekleri ise üretim holüne bitişik, iki kath idare bölümleri yapılması biçiminde olmuştur. Böylece idare binası yapı bütününden ayrılmaya başlamıştır. Şehircilik kuramlanndaki yaklaşımlar, tasanm kriterlerindeki yenilikler ve teknik imkanlardaki farklılaşmalar ile birlikte sanayi yapılan; biçimsel, işlevsel ve yapısal değişikliklere uğramışlardır. Bunun sonucunda da-2(L yüzydaJcadar aynen, devam eden çok kath yapı biçimlenişi terk edilmiş, Van Nelle Fabrikasının inşası ile çok katİL sanayi yapılan farklılık göstermiştir Aynı zamanda bu dönem_ile_hirlikte- şehir dışına kayan sanayi, tek kath yapıların tercih edilmesine sebep olacaktır. Bu dönemde^ cam kullanımı, sanayi yapılarında etkili olmaya^ başlamıştır, Cephe- de katlar arasında boydan boya devam eden cam elemanlar kullanılmaya başlanmıştır. Gropius^ ile Eagus_ çalışmalarında- cam köşeler- yapılmış ve büyük hir_ yenilik ortaya konulmuştur. I. Dünya Savaşı ile, İL Dünya SavaşL arasındaki zaman diliminde ise- farklı yaklaşımlar ortaya konmaktadır. Dönemin düşünsel açıdan getirdiği zenginlikler sanayi yapılarının hiçimlenişi de etkilemiştir. Bil dönemde yapılarda çeh\-can\ ve betonarme kullanımı iyice yaygınlaşmıştır. International Style olarak adlandırılan yaklaşmLİle benzer yapılar yapılmaya haşlanmıştır. II. Dünya Savaşmda ise sanayi yapılan biçimsel değişikliklere uğramıştır. Korunmak amacıyUuyapılar, masif duyan cephelerden inşa, edilmiştir, Ham saldınlan karşısında dayanıklılığı arttıran pek çok düzenlemeler de yapılmıştır. Örneğin yapıların sığınaklar yardımı üe~ yapt dışı ile- ihskuendirilmesi sağlanmıştır. Bir başkar yenüik ise sanayi yapılarının savaş esnasında ikinci bir kullanıma olanak sağlayacak şekilde planlanması olmuştur.“Adaptasyon”kavramı böylece sanayi yapılan tasarımına girmiştir. Sü- »asss»40'k yıllarda havalandırma ve aydınlatmadaki teknik gelişmeler sonucunda“kapalı- kutıı”biçiminde yapılar inşa edilmeye haşlanmıştır, Fakat kısa sürede Jnı yapıların ortaya koyduklan olumsuz koşulların anlaşılmasıyla, bu anlayış yerini çevre kontrolü sağlanmış yapılara-, bırakmıştır. Prefabrikasyonun da_ yapi- malzemesi ~ olarak kullanılması yapılann hızlı şekilde, kısa sürede inşasma olanak sağlamıştır. 6Q'1l yıllardan- itibaren“Gelecekteki büyüme”,-“esneklik”ve-“adaptasyon”kavranılan sanayi yapısı tasarımında öncelikli konular olarak ele alınmaya haşlanmıştır Böylece yapılann işlevsel değişiklik ve büyüme karşısında kolaylıklar sağlanmış, üretimdeki işleyişin aksaması önlenmiştir. Cam, çelik ve prefabrike elemanlann kullanımı^ ile~hızlı_ yapım sistemleri- üzerinde dımılmaya- başlanmıştır. İleri teknoloji mimarisi olarak nitelendirilen“High-Tech”yaklaşımlar da sanayi yapılarında biçimlendkmektedirlerr Son yıllarda, otomasyon sistemterimn^kullaninıı ile yapılarda biçimsel değişiklikler görünmüş^ üretim birimlerindeki çalışan sayısındaki azalmalar söz konusu olarak, idari kısımlar önem kazanmaktadır. Bölümler arasındaki ilişkilerin. de_ yakınlaşmasıyla. üretim^ ve- idare bölüm|eri arasındaki ayırım azalmaya başlamış, birbiriyle içice biçimlenmiş tasarımlar ortaya çıkmıştır. Aynca son zamanlarda çevreye karşı oluşan ilgi ile birlikte^ ekolojik yaklaşımlar ortaya koyan yapılar da yapılmaya başlanmıştır. Beşinci holümde ise yapılann biçimleniş özellikleri değerlendirilmekte ve^uygulama çalışması üzerinde durulmaktadır. Üretim holü ile idare bölümlerinin kütlesel açıdan biçimlenişleri dört şekilde-ele^lmmaktadır; 1) UretimJıolü ile idare bölümünün birbirinden bağımız planlanması 2) Üretim holü ile idare bölümünün birbiri ile bitişik, ve genelde iç kısımdan ilişkili olarak platılanmast 3) UrjetinL hplii ile idare_ bölümünün- aynı_ modüL içinde^ birbiriyle içice planlanması 4) Üretim holü. ÜV idar& bölümünün köprü bağlantıst ÜV birleştirilerek planlanması Bu sınıflandırma ile sanayi yapılannın biçimsel analizi üzerinde durulmaktadır- Bu bağlamda uygulama alanı olarak Eskişehir Organize Sanayi Bölgesi seçilmiştir. Organize sanayi bölgesinin tanımı verilmek suretiyle, sağladığı imkanlar belirlenmiştir. EOSB'nin tarihsel gelişimi ve fiziksel çevre koşullarının ortaya konması ile uygulama alam tanımlanmıştır. Bu bölgede belirlenen 25 sanayi yapısı üzerinde sektörel dağılım, cephe ilişkisi, giriş kısmı, taşıyıa- sistem, kimlik ve- imaj -analizleri yapılmıştır. Bu analizlerin sonucunda yapılann üretim bölümleri ile idare bölümleri arasındaki biçimleniş özellikleri ortaya çıkarılarak, farküMdan-ve benzerliMerlir^elenmiştir, Son bölümde ise; tez sonuçlan üzerinde durulmaktadır. Üretim holü ile idare bölümlerinin biçimleniş^ özeHöderi- analizleri- yapılmıştır. Sonuç- olarak bölümlerin; cephe anlayışlan, taşıyıcı sistemleri, malzemeleri, giriş tasımlan, kimlik ve imajlan ortaya konularak üretim holü ve idare bölümü arasındaki farklılıklar, ilişkiler irdelenmektedir. Tez sonuçlan kısaca aşağıdaki şekilde ortaya konabilir: - İki bölüm arasında dört farklı biçimleniş söz konusu olmaktadır. - Bölümlerin işlevsel ilişkileri sanayi yapılarının biçimlenişlerinde etkili olmaktadır. XIVBölümlerin biçimlenişlerinde idare bölümleri ile üretim bölümleri üç şekilde tlişlcilendirilfibilir Birincisinde iki bölüm arasında süreklilik sağlanmaktadır. Burada, devam eden öğeler ve benzerlikler söz konusudur. İkincisinde idare bölüm ön plana çıkarak vurgulanmakta, üretim bölümüne aykm bir yaklaşımla, yapı bütününe baskın bir tavır ortaya konmaktadır. Üçüncüsünde ise üretim holünün yapı bütününde vurgulanması yoluyla yapı biçimlenmektedir Her M bölümün^ cepheleri^ malzeme, doluluk-hoşluk, pencere-kapı oranlan açısından farklılıklar göstermektedir. Ayrıca taşıyıcı sistem tercihi açısından da, birbiriyle içice biçimlenmiş sanayi yapılan haricinde, farklıklar söz konusu olmaktadır. Bölümler arasındaki kimlik ve imal ferkkhklan görünmektedir. Üretim birimleri, genellikle rasyonel ve konvansiyonel yaklaşımlar sergilenmiş olmalarına karşın; idare bölümleri, farktı ve öne çıkan eğilimdeki cephe anlayışlan göstermektedirler. XV
Özet (Çeviri)
FORMAL PROPERTIES BETWEEN THE PRODUCTION HALL AND THE ADMINISTRATION SECTION IN THE INDUSTRIAL BUILDINGS SUMMARY With the effects of industrialization in the 18th century, drastic tFansfofmation^ took place in social and economical conditions, which altered the form of mass production areas and design problems in industrial buildings. In the early periods of industrial reYolution, the engineers planned the. buildings and their designs were concerned mainly by the power supplies installation. The improvement in the energy sources; technicaL conditions, soeiaL views and productioiLtype& affected the design principles and changed the form of industrial building. In this thesis, it is aimed to analyze the design problems of the formal properties of the two main sections (production hall and administration section), based on the functional activities in the industrial buildings. It is tried to give a perspective about the problems between industrial design and architecture, especially in developing countries. In the first phase, the goals of the dissertation are determined. The importance of the industrialization is determined by its role in improvement of the society. In addition, by the improvement in Industry, the significance of the design problems is appeared in the industrial buildings where the production takes place. In the second chapter^ the concepts of the subject area are described. The content of the thesis problem is determined by defining the“Industry”term. There is also need to understand the“Industrial Revolution”and“Industrialization phenomenon”because of their important role in the industrial building forms. After industrialization^ there is an increase in factory construction. In the third chapter, industrial buildings as a thesis subject are analyzed with conceptual methods, which will help to determine the design problems between the production hall and administration section. In this chapter, industrial buildings are classified in three types by their forms. These are one-storey buildings, multi-storey buildings and building complex that consist of both types. To establish the right design type^ there is a need to analyze the advantages and disadvantages of these classifications. When planning a factory project, defining the qualities of design process is essential. These qualities are classified in five main groups: 1) Functional qualities 2) Constructional qualities 3) Economical qualities 4) Managerial qualities xvi5) Environmental qualities By defining the activities, which form each quality, the sub components of the industrial design process is defined. By this process, the structure will be shaped depending on priorities and possibilities. Functional qualities in industrial buildings are divided into two main groups: L The production hall, where the activities related to production and building take place ii. The administration section, where activities related to management and the workers take place After analyzing the functions of the buildings, it will help us to determine the relationships, connections and differences between these two sections. The production hall is formed by direct functions related with production processes between the raw material entry and the product shipping. The subdivisions of the production hall are: 1) Goods entry 2) Storing raw material 3) Production and control 4) Storing product material 5) Product shipping 6) Tool rooms and cabins 7) Parking area of vehicles 8) Service areas near the industrial complex The administration section is related with the activities about administration and workers. Administration activities are divided in two groups: 1) Administrational related activities a) Management related administrational activities b) Production related administrational activities 2) Staff related activities As a result, it is important to define the functions of the industrial buildings to understand the formal relations of the production hall and administration section. In the fourth chapter, while analyzing the industrial buildings in a historical perspective, the changes in structure, form and function, which are directly related with the thesis problematic^ are defined. This historical process is classified in three main periods. These are: 1. Early Industrial buildings 2. 19th century developments in building technologies and industry buildings 3. 20 century industrial buildings Early industrial buildings are the ones that were constructed before and with the industrial revolution. This period includes water mills, windmills and the first steam- xvndriven mills used in 18th century. In the 18th century, first industrial buildings were constructed. The first industrial complexes were multi-storey buildings with continuously facade proportions. The buildings were constructed near the rivers, mainly because of energy factors. Massive stone facades and continuous windows were the typical elements of the factories. The five-storey, rectangular planned Derby Silk Mill is the first one that symbolized these typical principles. This design approach would continue until the late 19th century. (Nearly 200 years) Iron; though it had been used as a construction material in small pieces, after the industrialization it would become widespread in different kinds of structures. Firstly, it was used in construction of the bridges and railways. Crystal Palace and Eiffel Tower are the pioneer designs that used iron extensively. These developments affected the use of iron in the industrial buildings. First in the building, it was used as an interior frameworks then as a whole framework hut within the massive facade. There were interesting examples like Menier Chocolate Factory in which the steel framework i& seen on the facade. With, the use of iron_in structural system, the interior spaces of the buildings were extended in whereas there was little increase in facade proportions. By the 20th century, there started a transformation in the building formations. Especially the developments in the energy sources and the new approaches in architecture have let architects and urban designers to seek for new formations. With the innovations in construction techniques, glass, steel and reinforced concrete used as building materials. The building forms were changed with the transformation of the social life and working conditions. In addition there had been a change in the identity of the buildings. With these approaches, which were trying to increase the efficiency ^ there aroused some distinct differences between the production and administrative sections. The early outcomes were the construction of two-storey administrative sections» which were adjacent to the production halL By this way, the administrative building started to split from the whole structure. With the new approaches in city planning» the distinctions hLthe design criterion^and the technical innovations the industrial buildings transformed in formation, functionality and st