Çok bantlı uydu görüntülerinden parsel bazında coğrafi bilgi sistemi özellikli ürün deseni katmanı oluşturulabilirliği üzerine bir araştırma
Research on the ability to form crop pattern layer qualified parcel based geographical information system from satellite images with multi bands
- Tez No: 304861
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF KURUCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, tarım ürünlerinin Uzaktan Algılama verileri ve Coğrafi Bilgi Sistemi entegrasyonuyla doğru şekilde sınıflandırılması hedeflenmiştir.Araştırmada Matlab R2010a yazılımı ile bir arayüz oluşturulmuş ve Rapideye uydusunun verileri kullanılarak Foça'da yetiştirilen pamuk, ayçiçeği ve mısır ekili alanların parsel düzeyinde ürün deseni haritalanmasına çalışılmıştır. Araştırmada ekili alan hesabının yapılabilmesi için vektör formattaki parsel sınırları, ürün deseni çeşidinin belirlenmesi için ise Rapideye uydu görüntüsü piksel sayısal değerleri temel alınmıştır.Geliştirilen bu arayüz ile hem ekili alanların parsel düzeyinde ürün deseni haritalanmasına çalışılmış hem de ürün ekili alanlar hesaplanmıştır.Uydu görüntüsü geliştirilen arayüz ile sınıflandırılmış ve parsel bazında pamuk, mısır ve ayçiçeği bitkileri % 98 doğrulukla ayırt edilebilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study introduces a methodology for integrating remote sensing and geographic information systems to accurately classify agricultural crops.The aim of the study was to determine spectral characteristics of the cotton, corn and the sunflower growing plots at Foça using Rapideye Satellite Imagery for field based agricultural crop mapping with the interfaces implemented for the image processing using by MATLAB R2010a development tool. Determining the type of product design is based on the numerical values of the Rapideye satellite image pixels. Detecting the area of cultivated land, parcel boundaries in vector format are used.With this developed interface, field based agricultural crop mapping and crop planted area is studied.Satellite image was classified and these plants in the plots basis were distinguished by 98 percentage accuracy.