Constructing computational models of nature for architecture: A case on transcoding the intelligence of cactus
Mimarlık için bilişimsel doğa modelleri kurgulamak: Kaktüs bilgisinin çapraz kodlaması üzerine bir önerme
- Tez No: 304943
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU GÖNENÇ SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bilişim ve biyoloji alanları arasındaki bilgi paylaşım ortamı, günümüzde bir mimariyaklaşım doğurmaktadır. Bilişim, kapsayıcı ve ilişkilendirici düşünce biçimi olarak,mimari biçim üretimi için doğal düzenlemelerin/oluşumların (sistemsel kurgusu, bilgiakışı, zaman içindeki işleyişi gibi) biçim temelli olmayan özelliklerinin incelenmesi,anlaşılmasını, ve yorumlanmasını öğretmektedir. Sonuç olarak, bilişimsel kuramkapsamında süreçler, ilişkiler, ve bağlar gibi konular öne çıkmaktadır. Bilişimseltemeller ile bulunduğumuz çevreyi tekrar değerlendirme ve yeniden kavrama yolunda birzihin değişimi yaşanmaktadır. Ayrıca, bilişimsel kuram sunduğu ortak düşünme şekillerive uygulama araçları ile disiplinler-arası çalışmaları ve farklı disiplinler arasındaki bilgialışverişini mümkün kılmaktadır.Bu tezde, bilişimin çapraz kodlama yöntemi ve arayüz olarak değerlendirilmesiyle,doğanın ise bir `model' ve öğretici kaynak olarak ele alınmasıyla, mimari biçim oluşumuirdelenecektir. Önerilen yönteme örnek olarak, kaktüs bitkileri ve ortak üretkenmantıkları bilişim çerçevesinde analiz edilecek ve araştırılacaktır. Sonuç olarak, kaktüsbitkilerinin elde edilen bilişimsel modelinin olası sonuçları irdelenecek; ve doğalsistemlerin böyle bir yeniden değerlendirme sürecinden geçmesinin mimarlığa getirilerisorgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
The environment of knowledge exchange between computation and biology elicits acontemporary approach towards architecture. Computation, as an overarching mode ofthinking, instructs the analysis, understanding and reinterpretation of the un-formalstructure of natural organizations (such as systematic construct, information flow, andprocess through time) for architectural form generation. Consequently, the computingtheory originates a mind-shift where processes, relations, and dependencies are a majorconcern for reconsidering and re-comprehending the environment. Besides, computationpresents universal modes of thinking and tools for modeling, within which transdisciplinarystudies and knowledge interchange between distinct disciplines areflourished.This thesis will discuss architectural form generation through interpreting computationas ?transcoding? and an interface, while nature will be regarded as a ?model? and asource for learning. A case study will be conducted by analyzing cactus plants and theircommon generative logic in the framework of computation. Consequently, the producedcomputational model of cactus plants will be scrutinized for probable outcomes,questioning what such a re-interpretation of natural systems may imply for architecture.