Merging multi-view feature models
Değişik bakış açılarına sahip özellik modellerinin birleştirilmesi
- Tez No: 304958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ HİKMET DOĞRU, DOÇ. DR. HALİT OĞUZTÜZÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 191
Özet
Özellik modelleri, yazılım ürün hatlarında değişkenlik yönetimi için kullanılmaktadır. Tek bir özellik modeli geliştirmek yerine, bütün bir görünümü elde etmek için küçük modelleri birleştirmek etkin bir çözüm olabilir. Her bir paydaş ürün ailesini farklı bakış açısıyla gördüğü için, birleştirme esnasında fikir ayrılıkları oluşabilir. Bu araştırmada, farklı bakış açılarından doğan özellik modellerinin birleştirilmesi ele alınmıştır. Özellik modellerinin bölgesel kurallar uygulanarak birleştirilebilmesi için kurallar içeren bir prosedür önerilmiştir. Bu prosedür, kardeş özellikleri arasında çapraz ağaç ilişkileri olan özellik modellerini birleştirebilmektedir. Bölgesel kuralların uygulanması örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Feature models are used for variability management in software product lines. Instead of developing a single feature model, merging small models can be an effective solution to obtain a unified view. Since each stakeholder views the product family from a different perspective, conflicts may occur during merging. In this research, merging of feature models arising from different viewpoints is considered. A normative procedure is proposed to merge feature models by applying local rules. This procedure can merge feature models with cross-tree relationships between sibling features. Application of the local rules is demonstrated with examples.