Ontology based text mining in Turkish radiology reports
Türkçe radyoloji raporlarında ontoloji tabanlı metin mağdenciliği
  1. Tez No: 304986
  2. Yazar: ONUR DENİZ
  3. Danışmanlar: DR. MELTEM TURHAN YÖNDEM, PROF. DR. GÖKTÜRK ÜÇOLUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Hastanelerde yüksek miktarda radyoloji raporu yazılmaktadır. Serbest şekilde yazılmaları ve hızlı üretilmelerinden kaynaklı hatalar bulundurmaları, radyologların ve doktorların raporlardaki anlamlı bilgiye ulaşmalarını zorlaştırmaktadır. Biyomedikal metin işleme alanında varlık bilgisinin uygulanması son yıllarda ilgi çekiyor olsa da, Türkçe radyoloji raporlarından varlık bilgisine dayalı bilgi edinmeye dair çok fazla çalışma yapılmamıştır. Bu çalışmada SNOMED-CT ontolojisi kullanılarak Türkçe raporlardan bilgi çıkarımı ve bilgi edinimine dair metodlar önerilmiştir. Çalışmanın asıl amacı varlık bilgisinin anlamsal ilişkilerinden faydalanarak raporlar üzerinde yapılan arama sonuçlarındaki başarıyı arttırmaktır. Çalışma süresince karşılaşılan medikal alana has yazım hataları, kuralsız oluşturulmuş raporların kısımlarına, kelime veya ölçüm gibi parçalarına ayrılması gibi uygulamada karşılaşılan problemlere de çözümler aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Vast amount of radiology reports are produced in hospitals. Being in free text format and having errors due to rapid production, it continuously gets more complicated for radiologists and physicians to reach meaningful information. Though application of ontologies into bio-medical text mining has gained increasing interest in recent years, less work has been offered for ontology based retrieval tasks in Turkish language. In this work, an information extraction and retrieval system based on SNOMED-CT ontology has been proposed for Turkish radiology reports. Main purpose of this work is to utilize semantic relations in ontology to improve precision and recall rates of search results in domain. Practical problems encountered such as spelling errors, segmentation and tokenization of unstructured medical reports has also been addressed during the work.