Effect of guided inquiry experiments on the acquisition of science process skills, achievement and differentiation of conceptual structure
Rehberli sorgulama deneylerinin bilimsel süreç becerilerinin kazandırılmasına, başarıya ve kavramsal değişime etkisi
  1. Tez No: 304985
  2. Yazar: ALTINAY YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GİRAY BERBEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından geliştirilen fen ve teknoloji dersi programı öğrencileri fen okuryazarları olarak yetiştirmeyi amaçlamaktadır. Bunu başarmak için öğretmenlerin uyguladığı öğretim yöntemi öğrencilerin bilimsel süreç becerilerini geliştirmeli, başarıyı arttırmalı ve kavramsal değişimi gerçekleştirmelidir.Bu çalışmanın amacı rehberli sorgulama yöntemine uygun olarak tasarlanmış deneylerin yüzme, batma, kaldırma kuvveti ve basınç konularında sekizinci sınıf öğrencilerinin bilimsel süreç becerilerini geliştirmek, başarıyı arttırmak ve kavramsal değişimi gerçekleştirmekteki etkinliğini geleneksel olarak tasarlanmış deneylere göre araştırmaktır.Deney grubuna rehberli sorgulama yöntemi temel alınarak deney föyleri geliştirilmiştir. Kontrol grubuna ise klasik düz anlatım metodu temel alınarak doğrulayıcı deney föyleri hazırlanmıştır. Çalışma İstanbul Bahçelievler'deki bir özel ilköğretim okulunun 55 sekizinci sınıf öğrencisiyle yürütülmüştür. Yarı-deneysel bu çalışmada, 3 hazır sınıftan ikisi deney grubu, diğeri kontrol grubu olarak belirlenmiştir.Veri toplama aracı olarak başarı testi, bilimsel süreç becerileri testi ve iki aşamalı kavramsal değişim testi kullanılmıştır. Testler öğrencilere ön test ve son test olarak uygulanmıştır.Rehberli sorgulama deneylerinin, sekizinci sınıf öğrencilerinin yüzme, batma, kaldırma kuvveti ve basınç konularındaki kavramsal değişimi gerçekleştirmede klasik doğrulayıcı deneylere göre daha etkili olduğu bulunmuştur. Ancak, deney ve kontrol grubu arasında öğrencilerin kuvvet ve hareket ünitesindeki bilimsel süreç becerilerini ve başarılarını geliştirmede anlamlı bir fark çıkmamıştır.
Özet (Çeviri)
The science and technology program developed by the Ministry of National Education of Turkey aims at training students as science and technology literates. In order to achieve this, method implemented by teachers should enhance science process skills, increase achievement and actualize differentiation in the conceptual structure of students.The present study aims to investigate the effectiveness of guided inquiry experiments over traditionally designed experiments on the acquisition of science process skills, content knowledge achievement and differentiating conceptual structure of 8th grade students about floating, sinking, buoyancy and pressure subjects.Guided inquiry laboratory manuals were developed for the experimental group. Traditional confirmation type laboratory manuals were developed for the control group. The study was conducted with 55 eighth grade students at a private elementary school in the Bahçelievler district, İstanbul. In this quasi-experimental study, two of the three intact groups assigned as experimental group, while the control group.Unit achievement test (UAT), science process skills test (SPST) and two-tiered test for determining differentiation in conceptual structure (DDSCT) were used as data collection instruments. All of these instruments were administered to the students as pre-test and post-test.It was found that guided inquiry experiments were effective than traditional confirmation type experiments in differentiation of students? conceptual structure about floating, sinking, buoyancy and pressure. However, there was not a significant difference in the effectiveness of both inquiry and traditional methods on enhancing the students? science process skills and their achievement at the unit of force and motion.