Web service testing for domain specific web service discovery framework
Alana özgü web servis keşif sistemlerinde web servislerin test edimesi
  1. Tez No: 305000
  2. Yazar: SELMA UTKU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. PINAR ŞENKUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Etkileşim içinde oldukları web servislerin güvenilirlikleri, kullanıcılar ve diğer servis sağlayıcılar açısından oldukça önemlidir. Bu nedenle, çalışma zamanı sırasında çağrılan ve entegre edilen servislerin, güvenilirliklerini garanti etmek için otomatik olarak test edilmeleri gerekmektedir.Web servislerin test edilmesi işleminde, farklı test senaryoları üretilir. Bu konuda en önemli husus ise, servislerin girdi parametreleri için en uygun değerin üretilmesidir. Bu tezde, web servislerin otomatik olarak test edilmesi için bir yöntem geliştirilmiştir. Bu yöntemde, semantik bağımlılık tabanlı ve veri mutasyon tabanlı teknikler kullanılarak, web servislerin analizi ve değişik test senaryolarının üretilmesi sağlanmaktadır. Böylece, çeşitli veri kaynakları kullanılarak, web servisler için en uygun parametre değerlerinin üretilmesi sağlanır ve beklenilen davranışları sergileyip sergilemediği kontrol edilir. Bunun yanısıra özel girdi değerleri üretilerek, web servislerin dayanıklılıkları ve hataya ne kadar açık oldukları da tespit edilir. Elde edilen sonuçlar doğrultusunda her bir web servis için test puanları hesaplanır ve sisteme kaydedilir.
Özet (Çeviri)
The reliability of web services is important for both users and other service providers, with which they are in interaction. Thus, to guarantee reliability of the web services that are invoked and integrated at runtime, automatic testing of web services is needed.In web service testing, different test cases for web services are generated. The most important issue is to generate the most appropriate value for input parameters of web services at runtime. In this thesis, we developed a method for automatic web service testing that uses semantics dependency-based and data mutation-based techniques to analyze web services and generate different test cases. Thus, we both check whether the services function correctly by generating appropriate input values from different data sources and check robustness of web services by generating random and error-prone data inputs. With respect to the behaviors of web services, the test values are calculated and saved to the database for each web service.