Modeling anaerobic dechlorination of polychlorinated biphenyls
Poliklorlu bifenillerin anaerobik deklorinasyonunun modellenmesi
- Tez No: 304999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İPEK İMAMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışma, poliklorlu bifenillerin (PCB) sedimanlardaki akıbetini anaerobik deklorinasyon modelini (ADM) kullanarak araştırmayı amaçlamaktadır. PCBler doğada her yerde bulunan kirleticiler olup, çoğunlukla sedimanlarda birikmişlerdir. Anaerobik deklorinasyon çok klorlu bifenillerin daha az klorlu olanlara, böylece daha az toksik ve daha çok bozunabilen bileşiklere dönüşmesine sebep olduğu için önemli bir mekanizma olarak görülmektedir. Anaerobik deklorinasyon modeli, anaerobik deklorinasyon reaksiyonlarının tanımlanması ve nicelleştirilmesi için daha önceden geliştirilmiş bir modeldir. Bu çalışmada, bu model iyileştirilerek, A.B.D. Maryland eyaletinde bulunan ve PCBler ile kirlendiği rapor edilen, Baltimore Limanı'ndan alınan çevresel ve laboratuvar sedimanları PCB verilerine uygulanmıştır. Laboratuvar verileri, Baltimore Limanı sedimanlarına 500 günlük mikrokosm çalışması uygulamasından elde edilmiştir. Bu veriler modeli doğrulamak ve bu sedimanları etkileyen baskın deklorinasyon reaksiyonları hakkında bilgi edinmek amacıyla kullanılmıştır. ADM, laboratuar PCB verilerini neredeyse mükemmel bir şekilde modelleyebilmiş ve sonrasında çevresel sediman verilerinde gözlenen PCB profillerinin de çok iyi bir şekilde tahminini sağlamıştır. Bu çalışma ile ilk defa, Baltimore Limanı sedimanlarında gerçekleşen anaerobik deklorinasyon reaksiyonlarının tümüyle belirlenmesi ve nicelleştirilmesi gerçekleştirilmiştir. Sediman PCB profilleri ve model tahmini profilleri arasındaki önemli benzerlik, Baltimore Limanı sedimanlarının daha önceden belirlenmiş olan deklorinasyon aktivitelerinin birleşimi (N, P ve M) ile anaerobik deklorinasyona uğradığını ortaya koymaktadır. Model sonuçları, sedimanlar üzerinde yapılan mikrobiyolojik çalışmalar ile tutarlılık göstermektedir. Anaerobik deklorinasyon mekanizmalarının iyi anlaşılmasının, kirletilmiş sedimanlar için doğal azaltım kapasitesinin tahminine veya biyoremediasyon stratejilerinin geliştirilmesine yardımcı olması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the fate of polychlorinated biphenyls (PCBs) in sediments via using an anaerobic dechlorination model (ADM). PCBs are ubiquitous environmental pollutants, accumulated mostly in aquatic sediments. Significant attention was placed on the anaerobic dechlorination of PCBs since this process leads to the conversion of highly-chlorinated biphenyls to lower chlorinated ones, resulting in less toxic and more biodegradable congeners. An ADM was developed previously for the identification and quantification of anaerobic dechlorination pathways. In the present study, this model was improved and applied to laboratory and environmental sediment PCB data from Baltimore Harbor (BH), Maryland, USA, where PCB contamination has been recorded. The laboratory PCB data was from a 500 day microcosm study conducted with BH sediments which was used to validate the model, as well as to gather information on dominant dechlorination pathways affecting the sediments. ADM predicted the laboratory PCB data almost perfectly and subsequently very well predicted the environmental sediment PCB profiles. A complete identification and quantification of the anaerobic dechlorination pathways occurring in the BH sediments is achieved with this study for the first time. The significant similarity between the sediment sample PCB profiles and the model predicted profiles reveals that the BH sediments have undergone anaerobic dechlorination via a combination of previously identified dechlorination activities (N, P, M) with selective pathways. Model findings are consistent with microbial analysis of the sediments. Better understanding of anaerobic dechlorination mechanisms should aid in predicting natural attenuation of PCBs or developing bioremediation strategies for contaminated sites.