Helicopter turboshaft engine ground performance with alternative fuels
Alternatif yakıtlarla helikoopter turboşaft motoru yer performansı
- Tez No: 305015
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SİNAN AKMANDOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hava ve Uzay Hekimliği, Air and Space Medicine
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Son yıllarda, sınırlı petrol kaynakları, ekonomik ve çevresel nedenlerler, ekonomik açıdan uygun, çevre dostu yakıtlar bulmak amacı ile alternatif yakıtlar üzerinde çok kapsamlı çalışmalar yürütülmektedir. Bu tezde de, alternatif yakıtların motor performansına ve emisyona etkisi deneysel olarak çalışılmıştır. Testler soğuk ve tepkimeli testler olmak üzere iki kısımdan oluşmaktadır. Pompa testlerinde, değişik hızlara göre hacimsel debi ve çıkış basınçları ölçülmüştür. IPI ve PIV tekniği ile enjektörden çıkan yakıtların parçacık çapları, dağılımları, sprey açıları ve iki boyutlu hız dağılımları tespit edilmiştir. Eksoz çıkış sıcaklığı, emisyon ve yanma odası verimi yönünden, alternatif ve JET A-1 yakıtlarının karşılaştırmalı performansları incelenmiştir. Rolls Royce Allison 250 C-18 modeli turbo-şaft motorunda, emisyon, yanma odası çıkış sıcaklık dağılımları, güç türbini giriş ve eksoz çıkış sıcaklıkları, yakıtların motor performansına etkileri detaylı olarak incelenmiş ve parametreler ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years, extensive studies on alternative fuels have been conducted to find environmentally friendly, economically feasible fuels due to finite petroleum sources, environmental and economical reasons. In this thesis, effects of alternative fuels on engine performance and exhaust emission are studied experimentally. Cold and reacting tests have been performed. Volumetric flow rate, discharge pressure are measured according to different pump speed. Droplet diameters, droplet distribution, spray cone angle and two dimensional velocity distribution from combustor fuel nozzle are determined by IPI and PIV technique. The comparative performance of alternative fuels and JET A-1 are investigated by atmospheric combustion tests and experimental turbojet tests in terms of exhaust gas temperatures, emissions, combustion chamber efficiency. Emissions, combustion chamber exit temperature profile, power turbine inlet and exhaust gas temperatures, effects of fuels on engine performance are observed and measured in detail at RR Allison 250 C-18 turbo-shaft engine.