A case study of the use of manipulatives in upper elementary mathematics classes in a private school: Teachers' and students' views
Bir özel okulda ilk öğretim ikinci kademe matematik derslerinde materyal kullanımı üzerine bir durum çalışması: Öğretmen ve öğrenci görüşleri
  1. Tez No: 305016
  2. Yazar: BANU TUNCAY YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAFURE BULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 201
Özet
Bu çalışmanın amacı ilköğretim ikinci kademe matematik öğretmenlerinin ve öğrencilerinin matematik öğretirken ve öğrenirken somut materyal kullanılmasına dair görüşlerini araştırmaktır.Bu çalışma nitel bir durum çalışmasıdır. Bu çalışmanın katılımcıları bir özel okulda çalışan dört ilköğretim matematik öğretmeni ve onların 6. 7. ve 8. sınıftaki öğrencileridir. Veriler bire bir yapılan mülakatlarla, gözlemlerle ve yıllık planın, günlük planın, öğrencilerin defterlerinin ve araştırmacının çalışma boyunca tuttuğu alan notlarının analiziyle toplanmıştır.Bu çalışma bütün öğretmenlerin matematik öğretiminde somut materyal kullanımını desteklemelerine rağmen, derslerinde geleneksel öğretim tekniklerini kullandıklarını ortaya çıkarmıştır. Somut materyallerin nasıl kullanılacaklarını bilmemek, kaçıncı sınıfta kullanılacakları, materyallerin ellerinde bulunup bulunmaması, zaman kısıtlamaları, öğrencilerin tepkileri (onları oyuncak olarak görmeleri ya da alışkın olmamaları), okul idaresi, sınıf yönetimi, öğretilen konuya uygun materyal bulunmayışı ve sınıftaki öğrenci sayısını öğretmenler kendilerinin matematik öğretirken somut materyal kullanımını etkileyen faktörler olarak belirtmişlerdir. Aslında, bu faktörler yüzeysel seviyede göründüğü kadarıyla böyle. Bu araştırma gösterdi ki öğretmenler somut materyallerin kullanımıyla ilgili eğitim alsalar, okul idaresi tarafından desteklenseler ve materyal kendilerine sağlansa bile materyallerin kullanımı büyük oranda öğretmenlerin matematiğin doğası, öğrencilerin matematiği nasıl öğrenebileceği ve somut materyallerin etkisine ait görüşleri/ inançları ile kullanma bilgileri tarafından belirleniyor. Öğrenciler somut materyal kullanımıyla öğrenmekten hoşlanıyor gibi görünüyorlardı. Koşullar öğrenme için ayarlandığında somut materyal kullanımıyla öğrenmeye isteklilerdi.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the views of upper elementary mathematics teachers and students about the use of manipulatives in teaching and learning mathematics.This study is a qualitative case study. The participants of this study were four elementary mathematics teachers in a private school and their 6th, 7th, and 8th grade students. The data were collected through one-to-one interviews, observations and analyzing documents consisting of annual plan, daily plan, notebooks of students, and the field note that the researcher kept throughout the study.This study revealed that although all the teachers advocate the use of manipulatives in teaching mathematics, they use traditional teaching techniques in their classes. They mentioned different factors affecting their use of manipulatives in teaching mathematics such as not knowing how to use them, grade level, availability of materials, time constraints, students? reactions (seeing them as a toy or not being accustomed to them), school administration, classroom management, not finding materials appropriate for the subject being taught and classroom size. In fact, these are the factors that are seen on the surface level. This study indicated that even when teachers are provided with training about the use of manipulatives, supported by the school administration, and provided with manipulatives, the use of manipulatives is largely determined by their views / beliefs about the nature of mathematics, how students can learn mathematics, the effect of manipulatives and their knowledge in using them. Students seemed to like learning by using manipulatives. When conditions were arranged for learning, they were willing to learn through manipulatives.