Synthesis characterization and modification of ?-tricalcium phosphate based bone supporting systems
?-trikalsiyum fosfat bazlı kemik destek sistemlerinin sentezlenmesi, karakterizasyonu ve modifikasyonu
  1. Tez No: 305027
  2. Yazar: GÜLÇİN ÇİÇEK
  3. Danışmanlar: DR. EDA AYŞE AKSOY, PROF. DR. NESRİN HASIRCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Seramik Mühendisliği, Chemistry, Ceramic Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomedikal Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezi oluşturan çalışmalar üç aşamada gerçekleştirilmiş ve üç bölümde sunulmuştur. İlk bölümde, ?-trikalsium fosfatın (Ca3(PO4)2, ?-TCP) hidroksiapatite (Ca10-xHPO4(PO4)6-x(OH)2-x x = 0?1, HAp) dönüşmesindeki hidrasyon etkinliği üzerine katı hal sentez parametreleri ve başlangıç kalsiyum kaynağındaki safsızlık miktarılarının etkisi (37°C'de) incelenmiştir. ?-TCP, sitokiyometrik miktarlarda kalsiyum karbonat (CaCO3) ve monetitin (CaHPO4), 1150-1350°C'de 2 saat ısıl işleme tabi tutulmasıyla sentezlenmiştir. Sentez işleminde başlangıç maddesi olarak farklı saflıklardaki üç ticari CaCO3 tozu kullanılmış ve tüm sentez yöntemleriyle elde edilen ?-TCP ürünleri, malzeme özellikleri ve reaktivite açısından karşılaştırılmıştır.Çalışmaların ikinci bölümünde, zamanla bozunarak doğal kemik dokusuyla yer değiştirme potansiyeline sahip olan, enjekte edilebilir kemik çimento sistemleri olarak ?-TCP ve kitosan fiber (CF) kompozitleri hazırlanmıştır. ?-TCP/CF kompozitleri farklı kompozisyonlarda hazırlanmış ve CF ilavesinin çimento özellikleri üzerindeki etkisi, mekanik ve enjekte edilebilirlik testlerinin yanısıra mikroyapısal ve faz analizi çalışmalarıyla incelenmiştir.Çalışmaların üçüncü bölümünde, kemik dokusundaki bölgesel çinko eksikliği tedavilerinde uygulanabilir olan kontrollü çinko salım sistemleri geliştirmek amacıyla CF'lerin metal şelatlama özelliği kullanılmıştır. Bu amaçla, yaş eğirme tekniği ile CF iskeleleri hazırlanmış ve bu iskelelere, sağlıklı insan kemik dokusunun çinko içeriği göz önüne alınarak çinko yüklemesi yapılmıştır. Kalsiyum fosfat (CaP) kaplanmış ve kaplanmamış CF iskeleleri ile çinko salım çalışmaları gerçekleştirilmiş ve salım çözeltilerindeki çinko iyon konsantrasyonları ICP-MS ile belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The constitutive studies of this thesis were achieved and presented in three parts. In the first part, the effects of solid state synthesis process parameters and the impurity content of primary calcium precursor on the cement-type hydration efficiency for the conversion of ?-tricalcium phosphate (Ca3(PO4)2 or ?-TCP) into hydroxyapatite (Ca10-xHPO4(PO4)6-x(OH)2-x x = 0?1, or HAp) have been investigated (at 37°C). ?-TCP was synthesized by thermal processing of stoichiometric amounts of calcium carbonate (CaCO3) and monetite (CaHPO4) at 1150?1350°C for 2 h. Three commercial grade CaCO3 powders of different purity were used as starting materials for the synthesis process and the resultant ?-TCP products for all synthesis routes were compared in terms of the material properties and their reactivities.In the second part of the studies, ?-TCP and chitosan fiber (CF) composites were prepared as injectable bone cement systems which have a potential to degrade in time to be replaced by the natural bone tissue. ?-TCP/CF composites were prepared in different compositions and the effect of CF addition on cement properties were examined by mechanical and injectability tests as well as microstructural and phase analysis studies.In the third part of the studies, metal chelating property of CFs was used on development of controlled zinc release systems that can be applied in local zinc deficiency therapies of bone tissue. For this purpose, CF scaffolds were prepared by wet-spinning technique and appropriate amount of zinc was loaded to these scaffolds in regard to the zinc content of a healthy human bone tissue. Zinc release studies were performed on calcium phosphate (CaP) covered and non-covered CF scaffolds and zinc ion concentrations of the release solutions were determined by ICP-MS.