Event boundary detection using web-casting texts and audio-visual features
Görsel, işitsel nitelikler ve internet kaynaklarından çıkarılmış metinler kullanılarak olay sınırlarının belirlenmesi
- Tez No: 305058
- Danışmanlar: PROF. DR. NİHAN KESİM ÇİÇEKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu çalışmada, görsel, işitsel nitelikler ve internet kaynaklarından çıkarılmış metinler kullanılarak futbol videolarında olay ve olay sınırlarının belirlenmesini sağlayacak bir yöntem sunulmaktadır. İnternet metinlerinden elde edilen olay türü ve düşük hassasiyetli olay zamanı bilgisinin videonun görsel öğeleriyle hizalanıp senkronize edilmesi amaçlanmıştır. ?uefa.com? (Avrupa Futbol Birliği resmi sitesi) gibi kuruluşların internet sitelerinde sunulan maç raporlarında olay zamanları saniye yerine dakika hassasiyetinde verilmektedir. Olayların tam gerçekleşme zamanlarındaki bu belirsizlikleri ele alan güçlü bir yöntem bu çalışma ile önerilmektedir. Yapılan deneyler, sunulan yöntemin zaman bakımından hassas olmayan internet metinleri kullanılarak olay ve olay sınırlarını tatmin edici düzeyde belirlediğini ve görsel, işitsel öğelerin olay sınırlarını belirlemede büyük rol oynadığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
We propose a method to detect events and event boundaries in soccer videos by using web-casting texts and audio-visual features. The events and their inaccurate time information given in web-casting texts need to be aligned with the visual content of the video. Most match reports presented by popular organizations such as uefa.com (the official site of Union of European Football Associations) provide the time information in minutes rather than seconds. We propose a robust method which is able to handle uncertainties in the time points of the events. As a result of our experiments, we claim that our method detects event boundaries satisfactorily for uncertain web-casting texts, and that the use of audio-visual features improves the performance of event boundary detection.