Synthesis of bishomo-inositol derivatives
Bishomo-inositol türevlerinin sentezi
- Tez No: 305057
- Danışmanlar: PROF. DR. METİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
İnositoller, siklitol adı verilen biyolojik olarak aktif olan önemli bir sınıfa ait olup,birçok biyolojik olayı etkileyen glykosidaz inhibe edici özelliği nedeniyle sonyıllarda oldukça ilgi çekmiştir.Öncelikle bishomo-inositol türevlerinin sentezi için 1,3,3a,7a-tetrahidro-2-benzofuran (69) anahtar molekül olarak sentezlendi. Daha sonra farklı sentez yollarıelde etmek için anahtar molekülün fotooksijenasyon ve mangan(III) asetatoksidasyon reaksiyonları çalışıldı. Bununla beraber, dihidroksilasyon ve asitkatalizörlüğündeki halka açma reaksiyonları incelendi. Son olarak, bis-homoinositoltürevlerinin sentezi için yeni sentetik yaklaşımlar geliştirildi. Ayrıca bütün ürünlerözenle saflaştırıldı ve karakterize edildi.
Özet (Çeviri)
Inositols belong to an important class of biologically active compounds, named ascyclitols (cyclic polyols), which have attributed high interest in the past decade dueto the glycosidase inhbition property that affects many biological processes.Initially, 1,3,3a,7a-tetrahydro-2-benzofuran (69) was synthesized as a key compoundto synthesize bishomo-inositol derivatives. Then photooxygenation andmanganese(III) acetate oxidation reactions of this key compound were studied inorder to obtain isomeric inositol derivatives. Moreover, dihydroxylation and acidcatalyzed ring opening reactions were investigated. Finally, new syntheticapproaches for the synthesis of bishomo-inositol derivatives have been developed. Inaddition to that whole products were conscientiously purified and characterized andmechanism for the formation of the products has been discussed.