Modern mathematical methods in modeling and dynamics of regulatory systems of gene-environment networks
Gen-ortam ağlarının düzenleyici sistemlerinin dinamikleri ve modellemesinde modern matematiksel yöntemler
  1. Tez No: 305123
  2. Yazar: ÖZLEM DEFTERLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL KAYA MERDAN, PROF. DR. GERHARD WİLHELM WEBER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Deneysel verilere ve çevresel ölçümlere dayanarak genetik ağların çıkarımının ve tahminininyapılması ilgi çekici bir matematiksel modelleme araştırma problemidir.Bu tezde, dinamiği bir sınıf zaman-sürekli ve optimize edilmesi gereken parametreler içerenadi diferansiyel denklem sistemleri kullanılarak ifade edilmiş gen-ortam ağ modelleri üzerindetartıştık. Buna göre, bu model sınıfının zaman-ayrık versiyonları çalışılmış ve farklı sayısalyöntemler kullanılarak geliştirilmiştir. Bu yönde, üçüncü dereceden Heun metodu ve dördüncüdereceden klasik Runge-Kutta yöntemi yeni olarak tanıtılmış, iterasyon formülleri türetilmişve ilgili matris cebiri yeni elde edilmiştir.Parametre tahmininde doğrusal olmayan karma-tamsayılı programlama kullandık ve verilenkısıtlı, düzenlenmiş karma-tamsayılı bir problemin çözümünü sunduk. Bu tezle çalışmasıyla,bu çözümü kullanarak ve zaman-ayrıklaştırılmış modelde üçüncü dereceden Heun metodunuve dördüncü dereceden klasik Runge-Kutta metodlarını uygulayarak, gen-ekspresyonlarınınilgili zaman serilerini oluşturduk. Hem yapay bir veri dizisi ve hem de gerçek-dünyadangerçek bir fenomeni ifade bir veri dizisi kullanılarak iki aydınlatıcı sayısal örnek bu tezde yeniolarak incelenmiştir. Bu yeni yöntemlerin etkinliğini görmek için de, elde edilen tüm yaklaşıksonuçlar karşılaştırılmıştır. Gerçek dünyadaki uygulama alanlarında daha iyi hizmet vermekadına zaman-serilerinin tahmin sonuçlarının daha kesin ve kararlı elde edilmesi amacıylafarklı adım boyutları analizleri ve duyarlılık testleri incelenmiştir.Sunulan zaman-sürekli ve zaman-ayrık modellerin verilen verilere göre tespiti yapılmıs, analitikteorisi ve kararlılık teorileri sağlamlaştırma ve düzenleme yönü ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Inferring and anticipation of genetic networks based on experimental data and environmentalmeasurements is a challenging research problem of mathematical modeling.In this thesis, we discuss gene-environment network models whose dynamics are representedby a class of time-continuous systems of ordinary differential equations containing unknownparameters to be optimized. Accordingly, time-discrete version of that model class is studiedand improved by using different numerical methods. In this aspect, 3rd-order Heun?s methodand 4th-order classical Runge-Kutta method are newly introduced, iteration formulas are derivedand corresponding matrix algebras are newly obtained.We use nonlinear mixed-integer programming for the parameter estimation and present thesolution of a constrained and regularized given mixed-integer problem. By using this solutionand applying the 3rd-order Heun?s and 4th-order classical Runge-Kutta methods in the timediscretizedmodel, we generate corresponding time-series of gene-expressions by this thesis.Two illustrative numerical examples are studied newly with an artificial data set and a realworlddata set which expresses a real phenomenon. All the obtained approximate results arecompared to see the goodness of the new schemes. Different step-size analysis and sensitivitytests are also investigated to obtain more accurate and stable predictions of time-series resultsfor a better service in the real-world application areas.The presented time-continuous and time-discrete dynamical models are identified based ongiven data, and studied by means of an analytical theory and stability theories of rarefication,regularization and robustification.