Spray processable ambipolar benzotriazole bearing electrochromic polymers with multi-colored and transmissive states
Sprey kaplama yapılabilen, ambipolar, multi-elektrokromik ve saydam hallere sahip benzotriazol içeren elektrokromik polimerler
- Tez No: 305124
- Danışmanlar: PROF. DR. LEVENT TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Değişebilen bant aralıkları, yükseltgenme ve indirgenme özellikleri, işlenebilirlikleri ve ucuzlukları nedeniyle ilteken polimerler alanında organik yarı iletkenlere olan ilgi artmıştır. Elektrokromik malzemeleri yükseltgeyerek ve indiregeyerek renklerini değiştirmemiz mümkündür. Çok renkli elektrokromik malzemeler ucuz, esnek görüntü teknolojisinin gerekliliklerini yerine getirebilmektedirler. Bu çalışmada, sprey kaplama yapabilen, ambipolar, florosan ve birçok renkten saydam hale geçebilen elektrokromik iki polimer kimyasal yollarla sentezlenmiştir ve elektrokimyasal özellikleri incelenmiştir. Bu polimerlerin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametre, spektroelektrokimya ve kinetik çalışmalarla incelenmiştir. Polimerler, PTBTPh ve PTBTTh, oksitlendiklerinde birden fazla renk verebilmeleri ve kolayca n tipi katkılanabilir olmaları, düşük potansiyellerde saydam filmler elde etmemizi sağlamıştır. Elektrokimyasal ve spectral sonuçlara gore, bu polimerlerin elektrokromik görüntü aparatlarında kullanılması mümkündür.
Özet (Çeviri)
The interest towards organic semi-conductors increased due to their tunable band gaps, redox properties, processability and low cost in the field of conducting polymers. Electrochromic materials have the ability to change color by altering their redox state. In the context of low cost flexible display device technology, requirements can be fulfilled with accessible multi-colored electrochromic polymers. In this study, we report the chemical synthesis and electrochromic properties of two spray processable, ambipolar, fluorescent and multi-color to transmissive electrochromic polymers. The electrochromic properties of these polymers were examined by cyclic voltammetry, spectroelectrochemistry, kinetic studies. Polymers, PTBTPh and PTBTTh, have multi-colored oxidation states and easily accessible n-doped states, which allowed us to achieve transmissive films in a low working potential. Electrochemical and spectral results showed that both polymers are potential materials for electrochromic display devices.