Design and fabrication of a high gain, broadband microwave limiting amplifier module
Yüksek kazançlı, geniş bantlı mikrodalga sınırlayıcı yükselteç modülü tasarımı ve üretimi
- Tez No: 305141
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞİMŞEK DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Mikrodalga sınırlayıcı yükselteçler Anlık Frekans Ölçümü (AFÖ) sistemlerininönemli parçalarındandır. Sınırlayıcı yükselteçler, genis giris dinamik alanda ve genisfrekans aralığında sabit çıkıs gücü seviyesi sağlarlar. Ayrıca sınırlayıcı yükselteçlerçok düsük giris güç seviyelerini sabit bir çıkıs güç seviyesine getirmek içinkullanılan yüksek kazançlı cihazlardır. Bunun yanında, sınırlayıcı yükselteçler, AFÖsisteminin çalısma frekans bandındaki duyarlılığını düsürmemek için, en az düsüksinyal kazanç dalgalanmasını sağlamalıdır.Bu tez çalısmasında, yüksek kazançlı, orta güçlü, 2-18 GHz bir sınırlayıcı yükselteçmodülü tasarlanmıs, benzetimleri yapılmıs, üretilmis ve ölçülmüstür. ?lk olarak,düsük sinyal kazancı 27 dB olan 3-asamalı bir yükselteç tasarlanmıs ve üretilmistir.Tasarlanan 3-asamalı yükselteç, 2-18 GHz frekans bandında en az düsük sinyalkazanç dalgalanmasını ve tatmin edici giris ve çıkıs geri dönme kayıplarınısağlayacak sekilde, ters geri beslemeli ve dağıtık yükselteçlerin özgün bir sekilde pespese bağlanmasından olusmaktadır. Daha sonra, tasarlanan iki adet 3-asamalıyükselteç ve bir adet 4-asamalı yükselteç, en az 80 dB düsük sinyal kazançlı birsınırlayıcı yükselteç modülünü olusturacak sekilde, pes pese bağlanmıstır.Tasarlanan 10-asamalı sınırlayıcı yükselteç, sıcaklık değisimlerinden kaynaklanankazanç değisikliklerini telafi etmek için kullanılacak, analog voltaj ile kontroledilebilen bir zayıflatıcıyı da içermektedir. Üretilen 10-asamalı sınırlayıcı yükselteçmodülü, 2-18 GHz frekans aralığında, 20 +/- 1.2 dBm çıkıs güç seviyesi ve çok iyidüsük sinyal kazanç dalgalanması, +/- 2.2 dB, sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Microwave limiting amplifiers are the key components of Instantaneous FrequencyMeasurement (IFM) systems. Limiting amplifiers provide constant output powerlevel in a wide input dynamic range and over a broad frequency band. Moreover,limiting amplifiers are high gain devices that are used to bring very low input powerlevels to a constant output power level. Besides, limiting amplifiers are required toprovide minimum small signal gain ripple in order not to reduce the sensitivity of theIFM system over the operating frequency band.In this thesis work, a high gain, medium power, 2-18 GHz limiting amplifier moduleis designed, simulated, fabricated and measured. First, a 3-stage cascaded amplifierwith 27 dB small signal gain is designed and fabricated. The 3-stage amplifier iscomposed of a novel cascaded combination of negative feedback and distributedamplifiers that provides the minimum small signal gain ripple and satisfactory inputand output return losses inside 2-18 GHz frequency band. Then, the designed two 3-stage amplifiers and one 4-stage amplifier are cascaded to constitute a limitingamplifier module with minimum 80 dB small signal gain. The designed 10-stagelimiting amplifier module also includes an analog voltage controllable attenuator tobe used for compensating the gain variations resulting from temperature changes.The fabricated 10-stage limiting amplifier module provides 20 +/- 1.2 dBm outputpower level and excellent small signal gain flatness, +/- 2.2 dB, over 2-18 GHzfrequency range.