Design and fabrication of a detector logarithmic video amplifier
Dedektör logaritmik video yükselteci tasarımı ve üretimi
- Tez No: 305142
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu tezde 2-6GHz bandında çalısan 40dB dinamik alana sahip olan tek kademelidedektör logaritmik video yükselteci tasarlanmıstır. Detektör logaritmik videoyükselteci RF isaretlerin gücünü logaritmik ölçekte video gerilimlerine çevirdiği içinlogaritmik yükselteç yerine logaritmik çevirici olarak görülebilir. Tasarım iki anabölümden olusmaktadır: Schottky diyot dedektör gelen RF isareti doğru akımaçevirir ve bir video gerilimi üretir ve logaritmik yükselteç de genis bir genlikaralığındaki RF isaretlerin gözlemlenebilmesi için video geriliminin ölçeğinidoğrusal ölçekten logaritmik ölçeğe dönüstürür. Logaritmik fonksiyon yaklastırmasılogaritmik kademeler olarak kullanılan fark yükselteçlerinin çıkıs akımlarınıntoplanmasıyla elde edilir. DLVA'nın offset gerilimi duyarlılığı en iyi seviyeyegetirmek için en aza indirilmistir; bu da düsük güçlü RF isaretlerin fark edilmesinimümkün kılar.Bu çalısma temel olarak üç parçadan olusmaktadır: ?lk olarak, logaritmik yükseltmeteknikleriyle ilgili özet bilgi verilmis ve logaritmik yükseltme ve video tesbiti içindevre mimarisi gelistirilmistir, ikinci olarak bu devreler simule edilmis ve son olarakda tasarım uygulanmıs ve test edilmistir.
Özet (Çeviri)
In this thesis a single stage detector logarithmic video amplifier is designed with adynamic range of 40dB in 2-6GHz frequency band. Since the detector logarithmicvideo amplifier (DLVA) is used to convert the power of the RF signals to videovoltages in logarithmic scale, it can be regarded as a logarithmic converter instead oflogarithmic amplifier. The design is composed of two main parts: The Schottkydiode detector rectifies the incoming RF signal and produces a video voltage and thelogarithmic amplifier transforms the scale of the video voltage from linear scale tologarithmic scale in order to observe the RF signals with a wide amplitude range.The approximation of the logarithmic function is obtained by the summation of theoutput currents of the differential amplifiers operating as logarithmic stages. Offsetvoltage of the DLVA is minimized in order to obtain maximum sensitivity; thismakes the detection of RF signals with low power possible.The study is composed of mainly three parts: First, brief information aboutlogarithmic amplification techniques is given and the circuit architecture isdeveloped for logarithmic amplification and video detection, second these circuitsare simulated and finally the design is implemented and tested.