Audio event detection on tv broadcast
Televizyon yayınlarında ses olay tespiti
  1. Tez No: 305147
  2. Yazar: EZGİ CAN OZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TOLGA ÇİLOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Gelişen teknolojiyle birlikte, görsel ve işitsel bilginin erişilebilirliği muazzam bir biçimdearttı. Bu artışın beraberinde getirdiği bir sonuç olarak, işitsel bilginin sınıflandırılması veerişilmesi, bir sorun olarak karşımıza çıkmış bulunuyor. Bu büyüklükte bir verinin ellesınıflandırılması mümkün olmadığından, otomatik sistemler üzerinde çalışmalar devamediyor. ?şitsel Olay Sezimi, ses bilgisini algısal ve anlamsal olarak inceleyerek, buprobleme kavramsal bir yaklaşımla çözüm getirmeyi amaçlar. Bu çalışmada, televizyonyayınlarında yer alan ses olaylarının sezimi için bir yöntem önerilmiştir. Önerilen yöntem,ses olay sınırlarının tespiti için bir ses bölütleme metodu içerir. Televizyon yayını verisi 17sınıf çerçevesinde incelenmiştir. Her ses sınıfı için uygun olan öznitelik seti, popularöznütelikler arasından bir öznitelik seçim algoritması kullanılarak seçilmiştir. Sınıflandırıcıolarak destek vektör makinaları ve Gauss karışım modelleri kullanılmış; ve önerilen metod17 sınıf için ortalamada %88 lik bir doğruluk değeri elde etmiştir. Literatürdeki sonuçlarlakarşılaştırıldığında, elde edilen sonuç ümit vericidir.
Özet (Çeviri)
The availability of digital media has grown tremendously with the fast-paced ever-growingstorage and communication technologies. As a result, today, we are facing a problem inindexing and browsing the huge amounts of multimedia data. This amount of data isimpossible to be indexed or browsed by hand so automatic indexing and browsing systemsare proposed. Audio Event Detection is a research area which tries to analyse the audio datain a semantic and perceptual manner, to bring a conceptual solution to this problem. In thisthesis, a method for detecting several audio events in TV broadcast is proposed. Theproposed method includes an audio segmentation stage to detect event boundaries.Broadcast audio is classified into 17 classes. The feature set for each event is obtained byusing a feature selection algorithm to select suitable features among a large set of populardescriptors. Support Vector Machines and Gaussian Mixture Models are used as classifiersand the proposed system achieved an average recall rate of 88% for 17 different audioevents. Comparing with the results in the literature, the proposed method is promising.