The orthographic set: Making architecture visible
Ortografik set: Mimarlığı görünür kılmak
  1. Tez No: 305185
  2. Yazar: SERAY TÜRKAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEN SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Hesaplamalı tasarım teknolojilerinin mimarlığa etkisinin görüldüğü en önemli alanlardan biri temsildir ve tanım gerektiren bu sözcüğün anlamı ve gerekliliği mimarlığın kendi içinde sorgulanmaya başlamıştır. Bu çalışmanın temelini oluşturan varsayım, seçilen temsil yönteminin tasarım sürecini olduğu kadar mimarlığın üretim biçimlerini de doğrudan etkilediği yönündedir. Kullandığı dili çizimden üç boyutlu modellemeye, inşa etmekten imal etmeye ve geometriden topolojiye doğru her gün değiştiren mimarlık disiplini için, mimari temsilin (gelenekselleşen) ön kabullerinin ve özellikle de yansıtmalar ve ortografik setin yeniden düşünülmesi gerekmektedir. Bu tezin amacı, sayısallaştırmanın ortaya çıkmasından sonra ortografik setin etkisiz ve önemini yitirmiş bir araç olduğunu söyleyen yorumları sorgulamaktır. Bu çalışmanın savı, ortografik setin hala tasarım sürecinin rasyonel düşünceyi görselleştirmede gücü olan bir metodoloji ve mimarlığın temsili ve üretiminde hala geçerli bir teknik olduğudur. Hesaplamalı tasarım teknolojilerinin mimarlık uygulamasına girmesiyle beraber, temsillerinin ?görünürlüğü? bulanıklaşmaya başlamıştır. Mimari temsil ve mimari nesnenin diyalektiği düşünüldüğünde, Modern Mimarlık ortografik setin biçimsel bir manifestoya dönüşmesi gibi değerlendirilebilirken, dijital çağda mimarlığı neyin görünür kıldığı ve yeni bir ?stil? tanımının mümkün olup olmadığı soruları ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The meaning of term ?representation? has shifted in both relevancy and definition in the discipline of architecture with the introduction of computational design technologies. The assumption of this study is that the selected mode of representation has the power to affect the process of design and even the production of architecture. At the present time, while the discipline is witnessing a change in its tendencies and terminologies, such as from drawing to 3D modeling, from construction to fabrication, and from geometry to topology, it is crucial to look at the ?conventions? of architectural representation that are identified through ?projections,? and particularly the ?orthographic set?. This study aims to challenge the prejudices against the ?orthographic set? that consider it to be an ineffective or inadequate tool for representation in the contemporary practice of architecture following the emergence of ?digitization?. It is the claim of this thesis that the ?orthographic set? is actually a methodology that is still powerful in the visualization of the ?rational? thinking processes of design, and is still a highly pertinent technique in the representation and production of architecture. With the arrival of computational design technologies to the practice of architecture, the ?visibility? of its representations have started to blur; and considering the dialectics between architectural representation and the architectural object, while Modern Architecture can be assessed as the transformation of the orthographic set into a declaration of a stylistic manifesto, in the digital age the question arises of what makes architecture visible, and whether it is possible to come up with a ?new? definition of style.