Biohydrogen production by dark / light fermentation of hydrolysed wheat starch
Hidrolize edilmiş buğdaydan ışıklı ışıksız fermentasyonla hidrojen gaz üretimi
  1. Tez No: 305237
  2. Yazar: RANA SAĞNAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİKRET KARGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmada öğütülmüş atık buğdaydan kesikli ve sürekli işletilen ışıksız, ışıklı ve birleşik fermentasyonla hidrojen gazı üretimi araştırılmıştır. Kesikli deneyler ışıksız fermentasyon için yapılırken, sürekli deneyler ışıksız, ışıklı ve birleşik fermentasyon için yapılmıştır. Performans kıyaslama kriterleri olarak hidrojen üretim verimi ve özgül hidrojen üretim hızı seçilmiştir.Kesikli ışıksız fermentasyonda, ısıl işleme tabi tutulmuş anaerobik çamur (ANS) ve asit ile hidrolize edilmiş buğday çözeltisi (AHWS) kullanılarak degişik başlangıç atık buğday ve biyokütle konsantrasyonlarında deneyler yapılmışdır. Sürekli ışıksız fermentasyonda ise hidrolik alıkonma süresinin hidrojen üretim hızı ve verimi üzerine etkileri incelenmiştir.Uçucu yağ asitleriiçeren kesikli ışıksız fermentasyonçıkış suyundan, sürekli ışıklı fermentasyon ile hidrojen üretimi deneyleri yapılmıştır. Rhodobacter sphaeroides NRLL-1727 saf kültürü kullanılarak, hidrolik alıkonma süresinin hidrojen üretim hızı ve verimi üzerine etkileri incelenmiştir.Sürekli ışıksız ve ışıklı birleşik fermentasyonla hidrolize atık buğday nişastasından hidrojen üretim hızı ve verimi üzerine hidrolik alıkonma suresi etkileri incelenmişdir. Bu deneylerde ısıl işleme tabi tutulmuş anaerobik çamur (ANS) ve Rhodobacter sphaeroides NRLL-1727 saf kültürü kullanılmışdır.
Özet (Çeviri)
Biological hydrogen gas production from acid hydrolyzed wheat starch (AHWS) solution was investigated using batch dark and continuous dark, photo and combined fermentation systems. Hydrogen production yield and specific hydrogen production rate were considered as the criteria for performance comparison.In batch dark fermentation experiments, initial waste wheat and biomass concentrations on hydrogen gas production rate and yield were investigated using heat pre-treated anaerobic sludge (ANS) and acid hydrolyzed wheat starch. Continuous experiments of dark fermentation were performed to investigate the effects of hydraulic residence time (HRT) on hydrogen gas production rate and yield.Hydrogen gas production by light fermentation using volatile fatty acid (VFA) containing batch dark fermentation effluent (DFE) was investigated. The effects of hydraulic residence time (HRT) on hydrogen gas production rate and yield were investigated using pure culture of Rhodobacter sphaeroides NRLL-1727.In combined dark and photo fermentations of AHWS, the effects of hydraulic residence time (HRT) on hydrogen gas production rate and yield were investigated by using heat pre-treated anaerobic sludge (ANS) and pure culture of Rhodobacter sphaeroides NRLL-1727. Continuous experiments were performed by periodic feeding and effluent removal.