Analog circuit design using current mode active elements
Akım modlu aktif elemanlar kullanarak analog devre tasarlama
  1. Tez No: 305252
  2. Yazar: HASAN SÖZEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK KILINÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Yüksek frekans ve düşük voltajlı devrelerin tasarımı birçok analog sinyal işleme sistemlerinde en önemli konulardan biridir. Klasik işlemsel kuvvetlendirici sınırlı kazanç - bant genişliği çarpımı ve düşük yükselme oranına maruz kalmakta ve dolayısıyla bu gereksinimlere cevap verememektedir. Analog devrelerdeki yüksek frekans ve düşük voltaj çalışma taleplerini karşılamak için, tasarımcılar birçok girişimde bulunmuştur. Bunların içinde akım modlu yaklaşım vardır. Geçmiş yıllarda, akım modlu aktif elemanlar yeni alternatifler olarak büyük ilgi görmüşlerdir. Akım modlu devreler, kendiliğinden geniş bant aralığı, daha büyük yükselme oranı, daha geniş dinamik aralığı, daha basit devre yapısı, düşük voltajda çalışmaları ve düşük güç tüketimi gibi potansiyel avantajlarından dolayı önemli ölçüde ilgi görmektedirler. Bu tezde, akım modlu aktif elemanlar kullanılarak analog devre tasarımı incelenmiştir. Akım modlu aktif eleman olarak değerlendirilebilen eviren ikinci kuşak akım taşıyıcı (ICCII) ve eviren akım geri-beslemeli işlemsel kuvvetlendiricinin (ICFOA) yeni uygulamaları sunulmuştur. Bu elemanları kullanan birinci derece tüm-geçiren süzgeç, ikinci derecede süzgeç ve osilatör devreleri verilmiştir. Yeni ileri sürülen ICFOA'nın CMOS gerçeklemeleri ve uygulaması dahil edilmiştir. Devrelerin çalışabilirliği PSPICE simülasyonları kullanılarak doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Design of high frequency and low voltage circuits is one of the most important issues in many analog signal processing systems. The classical operational amplifier suffers from limited gain-bandwidth product and low slew rate, and hence fails to respond to these necessities. In order to correspond to the demands for high frequency and low voltage operation in analog circuits, designers have made plenty of attempts. Among these is the current mode approach. In the past years, current mode active elements have begun to receive a great interest as new alternatives. Current mode circuits have been receiving considerable attention due to their potential advantages such as inherently wide bandwidth, higher slew rate, wider dynamic range, simpler circuitry, low voltage operation and low power consumption. In this thesis, analog circuit design using current mode active elements is investigated. New applications of inverting second generation current conveyor (ICCII), and inverting current feedback operational amplifier (ICFOA), both of which can be considered as current mode active elements, are presented. First order all-pass filter, second order filter and oscillator circuits using these elements are given. CMOS realizations for the newly introduced ICFOA and its application are included. The workability of the circuits is verified using PSPICE simulations.