OTRA and CDBA solutions for analog circuit design problems
Analog devre tasarımında OTRA ve CDBA
  1. Tez No: 139375
  2. Yazar: CEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZHAN ÇİÇEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET ANALOG DEVRE TASARIMINDA OTRA VE CDBA Bu tezin kapsamında analog tümdevre teknolojisindeki son gelişmeler göz önüne alınarak iki aktif devre elemanı, işlemsel transrezistans kuvvetlendiricisi (OTRA) ve farksal akım kuvvetlendiricisi (CDBA) kullanılarak yeni analog devre uygulamaları literatüre kazandırılmıştır. İlk olarak literatürde bu konuyla ilgili olan makaleler incelenmiştir. Daha sonra MAGIC devre çizim programı kullanılarak bu aktif elemanların çok geniş ölçekli devre tasarımı (VLSI) yapılmıştır. Son olarak analog filtre ve endüktans simülatörü devreleri gibi değişik alanlarda henüz literatüre girmemiş devreler tasarlanmıştır. Ayrıca idealsizlik etkileri araştırılmış ve ilgili hesaplamalar yapılmıştır. Devrelerin performansı PSpice programıyla test edilmiştir. OTRA için ideal modelin yanında CMOS modelinden istifade edilirken, CDBA için AD844 entegresi ile gerçekleştirilen model tercih edilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT OTRA AND CDBA SOLUTIONS FOR ANALOG CIRCUIT DESIGN PROBLEMS In this thesis, new analog circuit applications are presented using two active elements namely, the operational transresistance amplifier (OTRA) and the current differencing buffered amplifier (CDBA) due to recent developments in mixed-mode analog integrated circuits. Firstly, the published papers about this subject are examined. Then the VLSI implementation of these active elements is realized using the MAGIC layout tool. Finally, novel circuit applications, which are not available in the literature, are realized in various areas like analog filters and inductance simulators. Effects of the non-idealities are investigated and related calculations are carried out The performances of the proposed circuits are tested using PSpice simulation program. CMOS model of the OTRA and AD844 model of the CDBA are used for OTRA and CDBA respectively in the simulations.