İmge işleme yöntemleri ile kayısılarda yaprak delen hastalığı sonucu oluşan lekelerin tespiti
Detecting spots on apricots due to coryneum beijerinckii disease with image processing methods
- Tez No: 305259
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN DEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ziraat, Electrical and Electronics Engineering, Agriculture
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tezde, görüntü bölütleme algoritmaları ile kayısılarda Yaprak Delen (Çil) Hastalığı sonucu meyve üzerinde oluşan lekeler (çiller) tespit edilmiş ve kayısıdaki kaliteyi yorumlamaya yönelik görüntü işleme teknikleri kullanılmıştır. Görüntü işleme tabanlı gerçek zamanlı çalışan bir sınıflandırma sistemi uygulanmıştır. Görüntü işleme kısmında, görüntü iyileştirme yöntemleri ve renk tabanlı bir bölütleme işlemi yapılmıştır. Bu tezde geliştirilen görüntü işleme yöntemi ile kayısının leke olmayan, olgunlaşmasından veya diğer sebeplerden dolayı oluşan kırmızılıkların, ikili görüntüde oluşturduğu yanılsama lekeler morfolojik işlemlerle en aza indirgenerek, morfolojik süzgeç çıkışındaki görüntüde daha yüksek doğrulukta tespit gözlemlenmiştir. Bilinen temel bir bölütleme yöntemi ile sonuçlar karşılaştırılmış ve daha iyi sonuçlar elde edilmiştir. Kayısıda yaprak delen hastalığı sebebiyle kayısı üzerinde oluşan lekeler (çiller) kayısı kalitesinde önemli bir yer tutmaktadır. Bu tezde geliştirilen yöntem ile lekelerin tespiti ve kayısı yüzeyinde kapladığı alan sonucu kayısıda kalite sınıflandırması yapılabilir ve daha doğru fiyatlandırma belirlenebilir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, on apricots, spots emerged on fruits because of Coryneum beijerinckii disease are detected with image segmentation algorithms and image processing techniques are used for interpretation the quality of apricots. A real-time image processing-based classification system is implemented. Image enhancement methods and color-based segmentation processing are used in image processing section. With the image processing method which was developed in this thesis, misconcepted spots emerged from redness due to maturing or other reasons that are observed on the binary image are decreased by morphological processing at the morphological filter output, we increase the detection accuracy. The results were compared with a known basic segmentation method and better results were obtained. Spots emerged on apricots due to Coryneum beijerinckii disease have an important role in apricot quality. The method that was developed in this thesis, is able to detect the spots and the area that is covered by spots on the apricot skin, hence, it let us to perform a quality classification for determination of better pricing.