Yıldız Sarayı Hasbahçesi örneğinde tarihi bahçelerin restorasyon ilkelerinin belirlenmesi
Determination of the restoration principles for historical gardens Yıldız Palace?s Has Garden
- Tez No: 305267
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ELİF EBRU ŞİŞMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bulundukları dönemin yaşam tarzını, sanatsal ve kültürel yapısını taşıyarak zamanla değişime uğrayan sarayların en ilgi çekici ve güzel örnekleri İstanbul' da görülmektedir. Saraylarla bütünleşerek en az onlar kadar önem arz eden, saray bahçeleri peyzaj tarihinin niteliklerini oluşturarak katkı sağlayan, geçmişi geleceğe taşıyan kültür miraslarıdır.Tarihi bahçelerinin birçoğunun bulunduğu bu şehirde zamanla zarar görerek bozulan gerekli önlemler alınmadığı takdirde ortadan kaybolmaya mahkum olan; ancak hakkında yeterli çalışma yapılmayan Yıldız Sarayı Hasbahçesi çalışmada örnek alandır. Son Osmanlı Sarayı bahçesi olmasının yanı sıra diğer saray bahçelerinden farklı peyzaj tasarım anlayışı ile dikkat çeken önemli tarih turizm değeridir. Yapılan çalışmada alanla ilgili belgeler, bilgiler bir araya getirilmiş, mevcut durumu ortaya koyulmuştur. Bahçenin tarihi gelişimi, dönemsel süreçleri irdelenmiş; bunları belirten dönemsel paftalar oluşturulmuştur. Bahçenin günümüz sınırlarını, yapısal ve bitkisel durumunu gösteren plan hazırlanmıştır. Bunların yanı sıra bitkiler listelenerek günümüz durumları ortaya koyulmuştur. Elde edilen bulgular doğrultusunda geçmişten bugüne geldiği durum sunulmuş, özgün haliyle gelecek nesillere aktarılabilmesi için gerekli tedbirler saptanmıştır.Tarihi bahçelerin korunması, sürdürülebilirliğinin sağlanması ve günümüzde bu niteliklere sahip bahçelerin oluşturulması, millet bilincinin ve tarih kültürün gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlayacaktır. Bu amaçla; Yıldız Sarayı Hasbahçe' sine hak ettiği önemi vererek, gelecek kuşaklara aktarılabilmesi için doğru önlemler ve uygulamalara ışık tutacak bir çalışma hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
We see all beauty and most attractive samples of palaces in İstanbul which they moved ancient lifestyle within artistic and cultural till today.Besides of our palaces; their gardens are also have big importance in landscape history. They constitute our history and move our past to the future as our cultural inheritance.Yıldız Palace?s garden is also one of our sample; which was suffered and will be lost, if we dont get any actions. Even it is the last Ottoman Palace garden;this garden has a different landscape design that attracts as touristic value. Documents and information for this area collected and exisitng conditions presented in a Casestudy. With all the information and findings,actions are taken inorder to present coming generation as an authentic way.To conserve our historical gardens will move our commonwealth senses and historical inheritance to next generation. This is the reason this thesis preapared inorder to mention Yıldız Palace? s garden? s deserved importace in way of right actions and will affect as a light for next generation.