Kablosuz optik haberleşme için sinyal işleme teknikleri
Signal processing techniques for wireless optical communication
  1. Tez No: 305369
  2. Yazar: YASİN ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ ODABAŞIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tezde, kablosuz optik haberleşme tekniği işbirlikli iletim modelleriyle incelenmiştir. İlk olarak kablosuz optik haberleşme ve işbirlikli çeşitleme çöz ve aktar modeli tanıtılmıştır. Ardından, kablosuz optik haberleşmede direk iletim, seri iletim ve paralel iletim modelleri ve başarımları incelenmiştir. Her üç iletimin kuramsal servis dışı kalma olasılıkları ve çeşitleme düzeyleri gözden geçirilmiş, bilgisayar benzetimiyle hata başarımları elde edilmiştir. Seri ve paralel iletim modelleri, işbirlikli iletim teknikleri altında kablosuz optik haberleşmede uygulandıklarında direk iletime göre önemli avantajlar sağlanmaktadır. Bu modeller ile alıcı ve verici arasındaki mesafe, hedef düğümler kullanılarak kısaltılmıştır. Kablosuz optik haberleşmede, iletim kanalı olan atmosferdeki bozucu etkiler iletim mesafesine yüksek oranda bağımlı olduğu için, uygulanan yöntemler ile yüksek SGO kazancı sağlandığı gösterilmiştir.Mevcut çalışmalara ek olarak, kablosuz optik haberleşme sistemlerinde işbirlikli seçim ?selection cooperation? röle seçimi tekniği önerilmiştir. Bu yöntem için hata başarımının matematiksel ifadeleri türetilmiş ve bu ifadeler bilgisayar benzetim yöntemi ile doğrulanmıştır. Sonuç olarak paralel iletim çöz ve aktar modeli üzerinden yapılan hata başarımının röle seçimi uygulanarak iyileştirildiği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optical wireless communication with serial and parallel relay asissted decode and forward systems are investigated. Firstly optical wireless communication is presented. Then, the differences between direct transmission, serial and parallel relay asissted decode and forward systems in optical wireless communication are compared. For three of them theoretical outage probability analysis are calculated and the performance results are compared by computer simulations. Serial and parallel relay asissted transmission models have more advantages compared to direct transmision. The distance between source and destination will become shorter by using relays. Because of the distance dependancy of log amplitude variance in optical wireless communication, high SNR gain is provided by using relay asissted system model.In addition to all studies in literature, relay selection method is suggested for optical wireless communication. For this method, analitical expressions of outage probability is derivated and that are verified by computer simulations. As a result, in optical wireless communication some of SNR gain is provided by implemented relay selection method to parallel relaying decode and forward transmission model.