İstanbul Büyükçekmece Gölü avifaunası üzerine araştırmalar
Studies on avifauna of Istanbul-Büyükçekmece Lake
- Tez No: 305370
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEL ARSLANGÜNDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma Eylül 2009 ? Ağustos 2010 tarihleri arasında Büyükçekmece Gölü'ndeki kuş türlerinin tespit edilerek alanın avifaunistik açıdan öneminin ortaya konulması amacıyla yapılmıştır. Elde edilen veriler doğrultusunda alanın ornitolojik önemi ortaya çıkartılmış ve alandaki biyolojik çeşitliliğin saptanmasına katkı sağlamıştır. Çalışma alanı düzenli aralıklarla 24 kez ziyaret edilmiş ve 9 farklı nokta sayım noktası olarak belirlenerek, bu noktalardan sayım yapılmıştır. Çalışma alanları gölün tamamını örneklemeye el verecek şekilde seçilmiş olup, habitat yapısına bağlı olarak nokta ve transekt sayım yöntemleri kullanılmıştır. Çalışma süresince 14 Takım'dan, 42 Familya'ya ait 170 tür tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted between September 2009 ? August 2010 in order to find out avifaunistic value of the area by recording bird species around Büyükçekmece Lake. With recorded data, ornithological importance of the area was pointed out and this was contributed to identification of biodiversity in the area. Study area was visited 24 times during the year and counts conducted at 9 different areas. Those areas was chosen carefully in order to characterize whole region. Transector point count methods were seleceted for observations according to the types of habitats in the study area. In this study, 170 species from 42 family and 14 orders were recorded.