Batı Karadeniz' de dip trol ağlarının av kompozisyonu ve hedef dışı avın belirlenmesi
Catch composition and discards of bottom trawl nets in the Western Black Sea
- Tez No: 305384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. F. SAADET KARAKULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Avlama Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmada, 2010-2011 balıkçılık sezonunda Batı Karadeniz'de dip trol ağlarının av kompozisyonu, hedef ve hedef dışı av oranları, birim av güçleri ve avlanan türlerin boy dağılımlarının belirlenmesi amaçlanmıştır.Ticari trol balıkçıları ile birlikte gerçekleştirilen toplam 34 trol operasyonu sonucunda beş taksonomik gruba ait; 25 kemikli balık (osteichthyes), 2 kıkırdaklı balık (chondrichthyes), 4 kabuklu (crustacea), 2 derisidikenli (echinodermata) ve 1 yumuşakça (mollusca) türü elde edilmiştir. Hedef tür olan tekir (Mullus barbatus) ve mezgit (Merlangius merlangus euxinus) balıklarının yanı sıra beş taksonomik gruba ait 32 farklı türün avlanıldığı tespit edilmiştir. Hedef dışı avın 10 âdeti ticari öneme sahip, 20 âdeti ticari olmayan türler ve iki adedi de tehlike altındaki türden oluşmaktadır. Av miktarının sayıca ve ağırlıkça en baskın türleri Mullus barbatus ve Merlangius merlangus euxinus oluşturmaktadır.Toplam av miktarının sayıca % 98,38'si ve ağırlıkça % 95,94'ü hedef türler oluşturmaktadır. Hedef dışı avın oranı ise sayıca % 1,62 ve ağırlıkça % 4,06'dır. M. barbatus'un çekim başına düşen ortalama av miktarı ise 92,31 kg, M. merlangus euxinus'un ise 21,41 kg olarak hesaplanmıştır. Hedef dışı avı oluşturan türlerin, çekim başına düşen ortalama av miktarı ise 5,55 kg olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it was tried to determine the species caught in demersal trawl fishery in the West Black Sea in 2010 ? 2011 fishing season such as catch composition, target and non-target catch ratios, catch per unit efforts (CPUE) and the length distributions.Being with the fishermen at the 34 trawl operations, it was obtained the species belonging to five different taxonomic groups with 25 bony fishes (osteichthyes), 2 cartilaginous (chondrichthyes), 4 crustacea, 2 echinodermata and 1 mollusca. It was determined that Mullus barbatus and Merlangius merlangus euxinus which were target species and besides 32 different species belonging to five different taxonomic groups were also caught. Of all the non-target species, it was seen that 10 were commercial, 20 were non-commercial and 2 were under threat species. The total amount of most catches were Mullus barbatus and Merlangius merlangus euxinus in number and in weight respectively.The total catch consist of the target species, which were %98,38 in numbers and % 95,94 in weight. Of the total catch, the ratio of the species in non-target catch was %1,62 in numbers and %4,06 in weight. It was calculated that the mean catch amount of the M. barbatus for a haul was 92,31 kg. and for the M. merlangus euxinus was 21,41 kg. It was found that the mean catch amount of the non-target species for a haul was 5,55kg.