Taşlıyayla ve Kızık (Bolu-Seben) çevresinin florası
Flora of Taşliyayla and Kizik (Bolu-Seben) surrounding
- Tez No: 305415
- Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AKKEMİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu çalışma; ?İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programı?nda, ?Taşlıyayla ve Kızık (Bolu-Seben) Çevresinin Florası? adı altında, ?Yüksek Lisans Tezi? olarak hazırlanmıştır.Bu çalışmada; Taşlıyayla ve Kızık çevresinin floristik içeriğinin saptanması, amaçlanmıştır. Araştırma alanı; Bolu il sınırları içinde, Bolu ili ile Seben ilçesi arasında yer almaktadır. Alan; Kızık, Dereceören, Kuzgölcük ve Kabak Köyleri ile Solaklar, Nimetli, Dedeler, Ayman, Korucuk, Hacıoğlan, Bozyer, Alpagut, Kozyaka, Keskinli ve Demirciler Yaylalarını kapsamaktadır. Alan, P.H. Davis' in karelaj sistemine göre A3 karesi içerisinde yer almaktadır.Araştırma alanına; 2010 Şubat-2011 Eylül tarihleri arasında yapılan 35 arazi çalışması sonucunda 1750 adet bitki örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerden 85 familya ve 295 cinse ait 573 takson tespit edilmiştir. Taksonların 79'u Türkiye için endemiktir.Araştırma alanında en fazla takson içeren familyalar; Leguminosae-61 (% 10,64), Compositae-56 (% 9,77), Labiatae-42 (% 7,32), Gramineae-32 (% 5,58), Cruciferae-31 (% 5,41), Liliaceae-26 (% 4,53), Rosaceae-26 (% 4,53), Caryophyllaceae-24 (% 4,18), Scrophulariaceae-20 (% 3,49), Ranunculaceae-20 takson (% 3,49) dur.Araştırma alanında tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere dağılımları; % 22,5 ile (129 takson) Avrupa-Sibirya, % 9,94 ile (57 takson) İran-Turan ve % 9,07 ile (52 takson) Akdeniz elemanı olarak tespit edilmiştir. Teşhis edilen taksonlardan 58'i Bolu ilinin de içerisinde bulunduğu A3 karesi için ilk defa kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was prepared at the University of İstanbul Institute of Sciences, Forest Engineering Department, Program of Forest Botany as a master thesis entitled ?The Flora of Taşlıyayla and Kızık Surroundings.?In this research, it has been aimed to determine the flora of Taşlıyayla and Kızık surroundings. Research field is located between Bolu and Seben in the Bolu province. It covers Solaklar, Nimetli, Dedeler, Ayman, Korucuk, Hacıoğlan, Bozyer, Alpagut, Kozyaka, Keskinli and Demirciler alms together with Kızık, Dereceören, Kuzgölcük and Kabak Villages. It is in the A3 square according to the grid system of P.H. Davis.As a result of 35 times excursion to research area, 1750 plant samples were collected in different vegetation periods from February 2010 to September 2011. As a consequence of identification of the collected plant speciments 573 taxa belonging to 295 genera and 85 families have been determined. 79 of these taxa are endemic for Turkey.The largest families recorded are as follows: Leguminosae-61 taxa (% 10,64), Compositae-56 taxa (% 9,77), Labiatae-42 taxa (% 7,32), Gramineae-32 taxa (% 5,58), Cruciferae-31 taxa (% 5,41), Liliaceae-26 taxa (% 4,53), Rosaceae-26 taxa (% 4,53), Caryophyllaceae-24 taxa (% 4,18), Scrophulariaceae-20 taxa (% 3,49), Ranunculaceae-20 taxa (% 3,49).The phytogeographical distribution of determined taxa are as fallows; Euro-Siberian 129 (% 22,5), Irano-Turanian 57 (%9,94), Mediterranean: 52 (9,07). In the study, 58 taxa are determined as new records for the A3 square.