Ecology and seasonal distribution of ostracoda (crustacea) in seben taşliyayla lakelet (Bolu, Turkey)
Seben taşlıyayla göleti (Bolu, Türkiye) ostrakoda (crustacea) faunasının mevsimsel dağılımı ve ekolojik özellikleri
- Tez No: 434598
- Danışmanlar: PROF. DR. OKAN KÜLKÖYLÜOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Denizel olmayan ostracod türlerinin mevsimsel dağılımı ve ekolojilerini anlamak için Seben – Taşlıyayla göletinde (barajında) Ağustos 2013 ve Eylül 2014 tarihleri arasında 15 istasyon aylık olarak ziyaret edilmiştir. Buna göre toplamda sekiz tür (Candona weltneri, Cypridopsis vidua, Herpetocypris chevreuxi, Heterocypris salina, Heterocypris incongruens, Limnocythere inopinata, Potamocypris variegata, Koencypris ornata) rapor edilmiştir. Hemen her istasyonda en sık rastlanan tür olan C. vidua çözünmüş oksijen (DO) (4.53-9.47 mg/L), pH (7.53-9.47), su sıcaklığı (Tw) (6-27.3 °C), toplam çözünmüş katı (TDS) (0.0235-0.1021 mg/L) ve elektriksel iletkenlik (EC) (74.4-127.4 μS/cm) bakımından geniş aralığa sahip iken H. chevreuxi, L. inopinata, H. salina, P. variegata ve H. incongruens en düşük toplam çözünmüş madde (TDS) değerine sahiptir. Ostracod Saat Modeli (OWM)'ne göre, birçok tür net bir mevsimsel dağılım sergilemektedir; örneğin C. vidua Haziran ayından aralık ayına kadar yaygın iken C. weltneri sadece Mart ayında bulunmuştur. Yedi tür ile tür zenginliği en fazla Sonbahar mevsimindedir.
Özet (Çeviri)
In order to understand seasonal distribution and ecology of non-marine ostracod species, 15 stations around Seben - Taşlıyayla Lakelet (reservoir) were monthly visited between August 2013 and September 2014. Accordingly, total of eight species (Candona weltneri, Cypridopsis vidua, Herpetocypris chevreuxi, Heterocypris salina, Heterocypris incongruens, Limnocythere inopinata, Potamocypris variegata, Koencypris ornata) were reported. The most common species C. vidua collected from almost all stations showed wide ranges of dissolved oxygen (DO) (4.53-9.47 mg/L), pH (7.53-9.47), water temperature (Tw) (6-27.3 °C), total dissolved solid (TDS) (0.0235-0.1021 mg/L) and electrical conductivity (74.4-127.4 μS/cm) while H. chevreuxi, L. inopinata, H. salina, P. variegata and H. incongruens displayed the lowest TDS values. According to Ostracod Watch Model (OWM), several species exhibited a clear seasonal distribution; for example, C. vidua was common from June to December when C. weltneri was only found in March. Species richness was highest in autumn season with seven species.