Trakyada yayılış gösteren sütleğen (Euphorbıa) (Euphorbıaceae) türleri üzerinde karpolojik ve amilotaksonomik araştırmalar
Carpological and amylotaxonomical studies on spurge (Euphorbia) (Euphorbiaceae) species distributed in Thrace (Turkey)
  1. Tez No: 305421
  2. Yazar: LEVENT CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN KÜÇÜKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Türkiye'de 109 Euphorbia L. taksonu bulunur. Cinsin son revizyonu Boissier tarafından 1862 yılında yapılmıştır ve bu cinsin taksonomisi halen karışık ve düzensizdir.Trakya bölgesinin özelliği Balkan bölgesinin en güneydoğusunda olması ve `Küçük Asya' ya olan yakınlığıdır. Ancak bu bölgenin kuzeydoğusu en az bilinen kısımdır. Bu bölge Euro-Sibiryan tipi bir flora ve vejetasyona sahiptir.Euphorbia türlerinin Trakya bölgesindeki dağılımı ve taksonomik konumları önceki araştırmalar tarafından çalışılmıştır. Bu araştırmada cinsin örnekleri uygun koşullar altında İstanbul Üniversitesi Alfred Heilbronn Botanik Bahçesine getirilmiştir. Örnekler ISTF herbaryumunda kayıt altına alınmıştır.Toplanan Euphorbia türlerinden elde edilen tohum yüzeyleri taramalı elektron mikroskobu ile araştırılmıştır. Testa mikromorfolojisinin taksonomik kullanımı ve belirli taksonların sistematik konumları çalışılmıştır. Tüm bu verilerden faydalanarak cinsin içerisindeki bireylerin taksonomik ilişkileri aydınlatılmıştır.Toplanan Euphorbia türlerinin latekslerinden elde edilen nişasta tanelerinin morfolojileri ışık mikroskobu ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are 109 taxa of Euphorbia L. in Turkey. The genus was last revised by Boissier in 1862, and the taxonomy of the genus is currently much confused.The particular interest of the Thracian district is that it is the most south-eastern of the Balkan area and it is near to Asia Minor. But, the north-eastern part of the district is the least known part. This region has a Euro-Siberian type of flora and vegetation.The distribution and taxonomic situation of Euphorbia specimens in Thrace have been studied. In this study specimens of this genus have been taken under optimum conditions to the Istanbul University Alfred Heilbronn Botanical Garden. The samples have been taken to ISTF herbarium and were recorded.Seed coat surfaces of collected species of the genus Euphorbia have been examined with the scanning electron microscope. The taxonomic application of testa micromorphology and the possible systematic position of certain taxa have been studied. Using all these data, taxonomic relationships within the genus have been clarified.The morphology of starch grains isolated from the latex of collected Euphorbia species have been compared by compound light microscopy.