Diyabet ve insan periferik kan lenfositlerindeki kromozom hasarları arasındaki ilişkinin araştırılması
An investigation of the relationship between diabetes and chromosome damage in human peripheral blood lymphocytes
- Tez No: 305452
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNCAY ORTA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Medical Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Biyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Doğma, büyüme, gelişme, yaşlanma ve ölüm canlıların temel özellikleridir. Bunlar içinde yaşlanma da diğerleri gibi doğal bir süreçtir. Bu doğal süreçte bazı metabolik değişiklikler görülür ve artan yaşla birlikte birtakım hastalıkların görülme riski de artar. Bu hastalıklardan biri de diyabettir. Diyabet birçok toplumda ölüme neden olan hastalıklar arasında 5. Sırada yer alması ve mikro ve makro komplikasyonlarının bu hastalarda en önemli morbidite ve mortalite nedeni olması diyabeti önemli bir halk sağlığı sorunu haline getirmiştir.Diyabet genellikle 2 tiptir. Tip 1 diyabet sıklıkla çocukluk çağında görülmektedir. Tip 2 diyabet ise çoğunlukla ergin yaşlarda gözlenmektedir ve en yaygın diyabet tipidir.Bu tez çalışması 30 tip 2 diyabetli birey ve aynı yaş grubundaki 30 sağlıklı birey ile yapılmıştır. Sağlıklı ve hasta bireylerden alınan periferik kanlarla yapılan kültürde mikronukleus oluşumu ile ölçülen kromozom hasarları ve lenfositlerin proliferatif etkinlikleri MN tekniği ile incelenmiş olup, tip 2 diyabet ile olan ilişkisine bakılmıştır.Sonuç olarak tip 2 diyabet tanısında MN tekniğinin uygulanabilirliğinin olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Birth, growth, maturing, aging and death are the main features of living things. Among them aging is a natural process like the others. In this natural process some metabolic changes are seen and the risk of certain diseases also increases with increasing age. One of these diseases is diabetes mellitus. Diabetes mellitus is the 5th among the diseases that cause death in many societies take place and the micro- and macro complications of diabetes mellitus in these patients is the most important cause of morbidity and mortality has become a major public health problem.Diabetes mellitus is usually 2 types. Type 1 diabetes mellitus is often seen in childhood. Type 2 diabetes mellitus is often observed in adult age and it is the most common type of diabetes mellitus.This thesis work, was done with thirty patients group diagnosed as type 2 diabetes mellitus and thirty healthy individuals at the same age group. In culture that in made with peripheral blood which getting from healthy and patients individuals, chromosome aberrations that were scored by the formation of micronucleus and proliferative indeks of lymphocytes, were investigated by the MN technique.As a result, the diagnosis of type 2 diabetes mellitus has proved the applicability of the MN technique.