Büyükçekmece Gölü hidrolojik modeli
A hydrological model for Büyükçekmece Lake
- Tez No: 305489
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVZA MELEK KAZEZYILMAZ ALHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Günümüzde artan nüfusla birlikte su ihtiyacı da her geçen gün artmakta ve bu sebeple mevcut su kaynaklarını korumak ve geliştirmek büyük önem kazanmaktadır. Bu sebeple akarsu, göl, bataklık ve yeraltı suyu gibi önemli su kaynaklarının doğru bir şekilde kullanılabilmesi için pekçok hidrolojik model geliştirilmektedir. Bu çalışmada, Türkiye'nin en önemli su kaynaklarından biri olan Büyükçekmece Gölü'ne ait hidrolojik veriler kullanılarak bu bölgenin uzun süreli su bütçesi analizi yapılmıştır. Yapılan modelleme ile göldeki yıllık su seviyesi değişimleri incelenmiştir. Göle ait su bütçesi kapsamında yağış, buharlaşma ve gölü besleyen akarsular dikkate alınmıştır. Göle ulaşan toplam yüzeysel akışı hesaplamak üzere EPA SWMM ile Büyükçekmece Havzası'na ait bir hidrolojik model oluşturulmuştur. EPA SWMM ile oluşturulan modelin sürekli yağış altında simülasyonu yapılarak göle ulaşan yıllık yüzeysel akış hidrografı elde edilmiş ve Büyükçekmece Gölü için oluşturulan hidrolojik modelin girdisi olarak kullanılmıştır. Yapılmış olan sayısal modelleme ile gölün uzun süreli hidrolojik davranışına açıklık getirilmiş ve göl su seviyesi ölçümlerinin bulunmadığı 2000-2009 yıllarına ait su seviyeleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, there is an increase in water demand with the population increase and therefore, it is important to protect and develop existing water resources. For this reason, many hydrological models have been developed in order to efficiently use water resources such as streams , lakes , wetlands and ground water. In this study, the longterm water budget of Büyükçekmece Lake, which is one of the most important water resources of Turkey, is analyzed using hydrological data. The annual water level changes are investigated with the hydrological model. Rainfall, evapotranspiration and streams feeding the lake are taken into account in lake water budget. A hydrological model for Büyükçekmece Watershed is developed by using EPA SWMM in order to calculate the total runoff developed over the catchment that reaches the lake. The annual surface runoff hydrograph is obtained by continuous simulation of the hydrological model developed by EPA SWMM. Then, the output of EPA SWMM, i.e. surface runoff, is used as input of the hydrological model of Büyükçekmece Lake. With the numerical model, the long term hydrological behavior of the lake is understood and the annual water levels during 2000-2009, of which no data exists, are obtained.