Gürpınar bölgesindeki heyelanların jeoteknik incelenmesi
Geotechnical investigation of landslides in Gurpinar region
- Tez No: 305493
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN DALGIÇ, YRD. DOÇ. DR. FERHAT ÖZÇEP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İstanbul İli Beylikdüzü ilçesinde yer alan Gürpınar Mahallesi, mevcut görsel konumundan dolayı hızlı ve kontrolsüz yapılaşmaya maruz kalmıştır. Çalışma alanının büyük bir bölümü önceki imar planlarında imara kapalı ve yeşil alan olarak kullanılması önerildiği halde, günümüz yönetmeliklerine göre bu alanlar çoğunlukla önlemli alanlar olarak tanımlanmaya başlanmıştır. Mühendislik teknolojisi ve bilgisinin gelişimiyle birlikte bu alanlar gerekli önlemler alınarak yapılaşmaya açılmasına izin verilmiştir. Yapılaşmanın etkin olarak arttığı bu bölgelerde ise mevcut şevlerin dengesinin bozulması nedeniyle kitle hareketlerinin yaşanmasına neden olmuştur.Bu çalışma kapsamında çalışma alanına ait 1/5000 ölçekli topoğrafya haritası ve uydu görüntüleri incelenmiş, bölgede mevcut heyelanların sınırları tespit edilmiştir. Bu alanlar; Çukurlar, Pınarkent, Pekmez ve Onbeşevler'dir. Bölgede daha önceden yapılmış jeofizik çalışmalara ek olarak; Sismik Yansıma, Yüzey Dalgası Analizi (Aktif ve Pasif Kaynak) ve Yer radarı ölçümleri yapılmıştır. Jeofizik çalışmalar kullanılarak, kayma düzlemleri, kum-çakıl mercekleri, suya doygun killi birimler, ortama ait dinamik elastik parametreler tespit edilmiştir. Her bir yöntemin hedef derinliği, kullanılan kaynak ve ekipmanın özellikleriyle ilişkilidir. Georadar ölçümleri için pilot bölge olarak seçilen Onbeşevler bölgesinde, 30 metre derinlikten bilgi alınmış farklı derinliklerde ve suya doygunluk oranları birbirinden farklı birimler tespit edilmiştir. Yapılan Jeofizik çalışmaların sonucunda, her bir heyelan alanı içinde birçok kayma düzlemi tespit edilmiş ve kesitler halinde verilmiştir.Bölgede özel firmalar tarafından ve devlet kurumları tarafından yapılmış sondaj verileri ve araştırma çukurlarına ait veriler kullanılarak, çalışma alanı için jeolojik kesitler oluşturulmuştur. Her bir heyelan sınırı için, Jeolojik kesitler ve sondajlara ait fiziksel parametreler kullanılarak şev stabilite analizleri yapılmıştır. Slide programı kullanılarak yapılan şev stabilite analizlerinde, jeofizik parametrelerden elde edilen farklı kayma düzlemleri kullanılarak güvenlik katsayıları hesaplanmıştır. Analizler statik ve dinamik durumlar için her bir kayma düzlemi için tekrarlanmıştır.Tüm bu şev stabilite analiz sonuçları incelendiğinde Çukurlar, Pınarkent, Pekmez ve Onbeşevler heyelanlarının statik durumda bile şev güvenlik katsayısının sınıra çok yakın veya sınırın altında değerler aldığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gürpinar in Beylikdüzü district in Istanbul, Rapid and uncontrolled construction have been exposed due to the current visual. Although to the previous zoning plan to covered a large part of the study area was recommended to use as green space, today's regulations have begun to define these areas as the areas mostly precautionary. With the development of engineering technology and knowledge, these areas were allowed to open of new structures to take necessary precautions. With increase in the effective construction in these regions, the existing slopes has led to start due to imbalance of mass movements.By using topographic map (1 / 5000 scale) and satellite images were examined in the region, the boundaries of existing landslides have been identified within the scope of this study. These areas are Çukurlar, Pınarkent, Pekmez and Onbeşevler. In addition to geophysical studies previously performed in the region; Seismic Reflection, Surface Wave Analysis (Active and Passive Source) and ground penetrating radar measurements were done. The geometry of surface planes and its depth, sand-gravel lenses, border of saturated clay units and the dynamic elastic parameters have been determined by using geophysical studies. The target depth of each method related to the properties of used sources or antenna and features of equipment. In Onbeşevler selected as pilot regions for georadar measurements, different water saturation at different depths s have been identified by using information taken from a depth of 30 meters. As a result of the geophysical studies, each in a landslide area, many slip plane have been identified and are given in sections.Geological cross-sections created for the workspace by using the drilling data and the pits belong to private companies and government agencies in the region. Inside the border of each landslides, the slope stability analysis done by using geological cross-sections and its physical parameters. Slope stability analysis made by using Slide program, safety coefficient were calculated using different slip planes obtained from geophysical parameters. Analyses were repeated for each slip plane for static and dynamic conditions.Examined to results of these slope stability analysis, safety coefficient have been identified below the limit values or very close to the border of even static conditions in Çukurlar, Pınarkent, Pekmez ve Onbeşevler?s slope.