Avrupa Birliğine uyum sürecinde türk çevre mevzuatının değerlendirilmesi
The assessment of environmental legislation in turkey in the process of harmonization with the European Union
  1. Tez No: 305494
  2. Yazar: YUNUS YERDELEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BURCU ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Avrupa Birliği Çevre Mevzuatı'nın Türkiye Çevre Mevzuatı'na aktarılması ve uygulanması, Avrupa Birliği'ne adaylık sürecindeki temel yükümlülüklerden biridir. Çevre Faslı'nın açılmasıyla hızlanan bu aşamada yatay mevzuat, hava, su, atık, doğa koruma, gürültü, endüstriyel kirlilik ve kimyasallar sektörleri direktifleri uyum çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Bu tez çalışmasının ilk bölümünde Avrupa Topluluğu Çevre Politikaları tarihsel gelişimi ve ilkeleri ve Türk Çevre Kanunu incelenmiştir. İkinci bölümde ise tezin asıl konusu olan Avrupa Birliği Çevre Politikaları'nın Türkiye ile uyumu ele alınmıştır.Ayrıca bu tez çalışmasında REACH Tüzüğü ve SEVESO II Direktifi gibi ülkemiz için yeni ve zorlu adaptasyon süreci bulunan mevzuatlarla ilgili olarak, uluslararası bir petrol firmasının madeni yağ üretim tesisindeki uygulamalar incelenmiş ve örneklerle teze aktarılmıştır.Bu tez çalışması sonucunda, uygulama maliyetlerinin yüksekliği nedeni ile zor müzakere başlıklarından biri olarak kabul edilen Çevre Faslının, Türkiye'ye tam olarak uyarlanabilmesi için uzun zaman ve mali kaynak ihtiyacı gerekliliği ortaya çıkmıştır. Avrupa Birliği Çevre Mevzuatı Direktifleri'nin Türk Çevre Mevzuatı'na aktarılması büyük oranda yönetmeliklerin çıkarılması ile sınırlı kalmış. Bu yönetmeliklerin uygulanması konusunda genel olarak maddi imkansızlıklardan ötürü başarısız olunmuş ve ileri tarihlere ertelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Implementation and transposition of the European Union Environmental Legislation into the Turkish Environmental Legislation is the basic obligation of candidate countries. Opening Environmental Chapter, accelerates compliance with the directives of horizontal legislation, air, water, waste, noise, natural protection, industrial pollution and chemicals sectors. In the first part of this thesis, principles and historical development of the European Union (EU) and Turkish Environmental Legislation is evaluated. Compliance of EU Environmental Legislation into the Turkish Environmental Legislation is discussed as a main issue of thesis in the second part.In addition, in this thesis, the process of adaptation new and challenging directives for our country such as the REACH Regulation and the Seveso II Directive is evaluated to multinational lubricants plant by examples.As a result of this thesis, due to high costs of application, Environmental Chapter which is considered one of the difficult negotiation needs a long time and financial resources for fully adapting. Transferring to the European Environmental Legislation to the Turkish Environmental Legislation largely been limited by the removal of regulations. In general on the implementation of these regulations fail due to financial impossibilities and further dates have been postponed.