Sızıntı sularındaki mikrobiyal aktivitenin ve metal iyonlarının killi zeminlerde adsorpsiyon yöntemiyle arıtımı
The removal of microbial activities and metal ions in the clayey soil with adsorption technique
- Tez No: 305517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEŞE TÜFEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Düzenli depolama alanlarında kullanılan doğal ve örselenmiş kil genellikle taban ve tavan örtü teşkilinde ve yan seddelerin oluşturulmasında kullanılmaktadır. Kil zemin tabakaları sızıntı suları, organik sıvılar gibi kirleticilerin tutulmasında etkin olarak kullanılmaktadırlar. Daha önce yapılan araştırmalar esnasında zeminin yapısının; içinden sızıntı suyu geçmesi sonucunda zamanla bozulmaya başladığı anlaşılmıştır. Bu amaçla bu çalışmada, killi zeminin permeabilitesini ve yapısını etkileyen parametreleri belirlemek ve adsorbsiyon mekanizması vasıtasıyla sızıntı suyununda mevcut bazı mikroorganizmaların ve metal iyonlarının giderim veriminin belirlenmesi hedeflenmiştir.Bu nedenle bu çalışmada, İstanbul Asya yakasında bulunan Şile - Kömürcüoda Düzenli Depolama Alanı'ndan temin edilen çöp sızıntı suyu numunesi, aynı tesiste kullanılan örselenmiş kil numunesinin standart yöntemlerle kompaksiyona tabi tutularak hazırlanan ve konsolidasyon uygulanan reaktörlerden geçirilerek numunenin permeabiliteleri deneysel olarak bulunmuştur. Killi zeminin arıtım kapasitesini saptamak amacıyla sürekli ve kesikli sistemde adsorpsiyon çalışılarak giriş ve çıkış suyunda mikrobiyal aktivite (Toplam Bakteri, Toplam Koliform, Fekal Koliform, Fekal Streptokok, Fungi (Mantar)) ve bazı metal iyonlarının(Cd, Mn, Cu, Fe, Pb, Zn) değişimi incelenmiştir.Bu amaçla çalışma üç aşamada gerçekleştirilmiştir.Birinci aşama: Şile-Kömürcüoda düzenli depolama alanından alınan örselenmiş kil numunesinin fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. Bu amaçla kilin elek analizi, XRD ve SEM (temiz ve kirli numune) analizleri yapılmıştır.İkinci aşama: İstanbul Asya yakasında bulunan Şile - Kömürcüoda Düzenli Depolama Alanı'ndan temin edilen çöp sızıntı suyu numunesi, aynı tesiste kullanılan örselenmiş kil numunesinin standart yöntemlerle kompaksiyona tabi tutularak hazırlanan ve konsolidasyon uygulanan reaktörlerden geçirilerek numunenin permeabiliteleri deneysel olarak bulunmuştur.Üçüncü aşama: Killi zeminin arıtım kapasitesini saptamak amacıyla sürekli ve kesikli sistemde adsorpsiyon çalışılarak giriş ve çıkış suyunda mikrobiyal aktivite (Toplam Bakteri, Toplam Koliform, Fekal Koliform, Fekal Streptokok, Fungi (Mantar)) ve bazı metal iyonlarının(Cd, Mn, Cu, Fe, Pb, Zn) değişimi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Natural and under a strain clay that is used in the land filling areas was taken as a cover for the top and bottom and it is also used for composing the side levees. Clay soil coats are used for absorption of pollutants such as leachate and organic liquids. According to previous studies it was mentioned that structure of the ground spoiled by the reason of leachate. Another purpose of the study was; to determine the permeability of clay soil and parameters affecting the structure.The leachate was taken from Şile- Kömürcüoda Landfill area in Asia apart of Istanbul, from the same plant, sample of stained clay is disposed into the reactor with using standard and modified compaction,the permeability values were recorded from, the sample which had applied into consolidated reactors. For determining, the strained clay`s refining capacity studied on continues and discontinues systems. The parameters for input and outflow waters such as ; variation of microbial activities ( total bacterias, coliform, fecal coliform, funguses) and some of the metal ions ( Cd, Mn, Cu, Fe, Pb, Zn ) were examined.This study was performed in three steps:First step; The chemical and physical parameters specifications were determined from sample of stained clay which had taken from Şile ? Kömürcüoda landfill. In this case clay`s XRD and SEM ( clean and waste sample) were analyzed.Second step: The leachate which was taken from Şile- Kömürcüoda area, from the same plant, sample of stained clay was disposed into the reactor with using standard and modified compaction, while its consolidation permeability values were recorded.Third step: For determining, the strained clay`s refining capacity was studied on continues and discontinues systems. The parameters for input and outflow waters such as ; variation of microbial activities ( total bacterias, coliform, fecal coliform, funguses) and some of the metal ions ( Cd, Mn, Cu, Fe, Pb, Zn ) were examined.