Sıvı tuz karışımların geçiş özelliklerinin incelenmesi
Transport properties of molten salts mixtures
  1. Tez No: 305516
  2. Yazar: EREN TOSYALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA AKDENİZ, YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP Ç. ÖNEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında iyonik sıvı ailesinde önemli yeri olan kriyolit ? ? sisteminin moleküler dinamik simülasyonu yardımıyla yapısal analizi yapılmıştır. İyonlar arası ikili etkileşimler için literatürde sıkça kullanılan potansiyel tiplerinden Born-Mayer-Huggins tipi potansiyel kullanılmıştır. Yapı analizi çalışmalarında daha önce NaF/AlF karışımlarının modellemesinde kullanılmış olan potansiyel parametreleri ile sonuçlar elde ederek kriyolit sıvısının bir modellemesi yapılmıştır. Bu hesaplamalarda sistemin denge durumunda, radyal dağılım fonksiyonlarını, koordinasyon yapısını ve koordinasyonların simetrik gerilme kiplerini irdeleyerek kendi arasında karşılaştırdık. Böylece tez çalışmasının başlıca amacı olan kriyolitin geçiş özelliklerini en iyi potansiyelin kullanılmasıyla hesapladık.
Özet (Çeviri)
The study of this thesis, the structural analyses of cryolite ? ? which has an important place among family of ionic liquids is performed by means of molecular dynamics simulation. Born-Mayer-Huggins type potential which is commonly used in the literature is used for the two-body interionic interactions. The liquid cryolite is simulated by obtaining results and using the potential parameters which was developed for NaF/AlF mixtures before. In these calculations, the radial distribution functions, coordinated structures and their symmetric stretching vibration modes are compared and examined at equilibrium state each other. Thereby, the main goal of the study of this thesis transport properties of the cryolite are calculated by using the best potential.