Çankırı-Korubaşı Tepe ve civarındaki jipsli alanların florası
The flora of the gypsum areas of Çankiri-Korubaşi Hill and its surroundings
  1. Tez No: 305523
  2. Yazar: GAMZE ERTUĞRUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL AKKEMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Botany, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Orman Botaniği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 142
Özet
Bu çalışma, İ.Ü. Fen Bilimleri Enstitüsü Orman Mühendisliği Anabilim Dalı, Orman Botaniği Programında ? Çankırı-Korubaşı Tepe ve Civarındaki Jipsli Alanların Florası? adı altında, yüksek lisans tezi olarak hazırlanmıştır.Araştırma alanı; Çankırı il sınırları içinde, Çankırı ile Eldivan ilçesi arasında kalan Korubaşı Tepe ve civarını kapsamaktadır. Alan P.H. Davis' in karelaj sistemine göre A4 karesinde yer almaktadır.Araştırma alanına yapılan 8 adet arazi çalışması sonucunda, Mart 2010 ? Mart 2011 tarihleri arasında farklı vejetasyon periyotlarında alandan 523 adet bitki örneği toplanmıştır. Toplanan örneklerden 66 familyaya ve 222 cinse ait 357 takson tespit edilmiştir. Taksonların 63'ü Türkiye için endemiktir. Endemizm oranı % 17,6'dur. Florayı oluşturan 357 taksondan 95'i İran-Turan (% 26,6), 21'i Avrupa-Sibirya (% 5,9), 20'si Akdeniz (% 5,6) fitocoğrafik bölgesi elemanıdır. Geri kalan 221 takson (%61,9) ise birden fazla bölgede yayılış göstermektedir veya ait olduğu fitocoğrafik bölge hakkında bilgi bulunmamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was prepared at the University of Istanbul Institute of Sciences, Forest Engineering Department, Program of Forest Botany as a master thesis entitled ? The Flora of The Gypsum Areas of Çankırı-Korubaşı Hill and its Surroundings ?.Research area is located in the province of Çankırı, and it covers Korubaşı Hill and its surrounding area, which is between Çankırı and the town of Eldivan. According to P.H. Davis? grid system, research area is within A4 frame.As a result of 8 fieldworks in the research area and herbarium works, 523 plant specimens have been collected from the research area in different vegetation periods from March, 2010 to March, 2011. After the identification of the collected plant specimens, 357 taxa belonging to 222 genera and 66 families have been determined. 63 of them are endemic for Turkey. The rate of endemism is 17,6 %. The distribution of taxa according to phytogeographical regions are as follows: Irano-Turanian elements 95 (26,6 %), Europe-Siberian elements 21 (5,9 %), Mediterrenean elements 20 (5,6 %), and the other are 221 (61,9 %).