Kriyoprezervasyon öncesi ve sonrası astenozoospermili erkekleri iyileştirmek için oksidatif stres koruması ve uyarıcı ajanlar olarak kullanılan curcumıne (zerdeçal) ekstresi, melatonin ve kafein takviyesinin fizyolojik etkisi
Physiological effect of curcumine extract, melatonin and caffeine supplementation used as oxidative stress protection and stimulating agents to improve men with asthenozoospermia before and after cryopreservation
  1. Tez No: 894246
  2. Yazar: MOHANAD WALEED ABED AL-KARAWI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TARKAN YORULMAZ, PROF. DR. MAYSAA ALİ ABDUL KHALEQ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Azospermi, spermin düzgün hareket etmediği ve potansiyel olarak bir erkeğin doğurganlığını etkilediği durumu ifade eder. Bu durum, gebe kalmak için zorluklar yaratabilir. Hareketli sperm ile karakterize edilen estenozoospermi genellikle sperm analizi ile tespit edilir. Yaşam tarzı değişiklikleri, oksidatif stres, inflamasyon ve genetik gibi faktörlerin tümü bu durumda rol oynayabilir. Çalışmada hem kriyoprezervasyon öncesi hem de sonrası sedasyon uygulanan erkeklerden alınan spermlerin özelliklerini ve oksidatif göstergelerini belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu sebeple, Curcumine (Zerdeçal) ekstresi, melatonin ve kafein gibi maddelerin birlikte kullanıldığında sperm fonksiyonunu ve malondialdehit (MDA) ve glutamat (GSH) gibi stres belirteçlerinin seviyelerini nasıl etkilendiğinin incelenmesine odaklanılmıştır. Curcumine ekstresi, melatonin ve kafeinin koruma ortamına dahil edilmesi embriyo için iyileştirmeler göstermiştir. Ayrıca, sperm hareketliliği ve GSH seviyelerini arttırarak MDA seviyelerinde azalmaya neden olmuştur. Çalışmamız, bu takviyelerin birlikte kullanılmasının tek başına kullanılmasına kıyasla avantaj sağladığını ortaya koymuş ve sperm sağlığının korunmasında için kriyoprezervasyon prosedürleri sırasında stresin azaltılmasında antioksidanların önemini vurgulamıştır. Elde edilen sonuçlar, Curcumine ekstresi, melatonin ve kafeinin kriyoprezervasyon tekniklerine dahil edilmesinin, doğurganlık amacıyla yardımcı teknolojilerden yararlanan erkeklere büyük ölçüde yardımcı olabileceğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Azoospermia refers to the condition where sperm does not move properly and potentially affects a man's fertility. This condition can create difficulties for conception. Esthenozoospermia, characterised by motile sperm, is usually detected by sperm analysis. Factors such as lifestyle changes, oxidative stress, inflammation and genetics can all play a role in this condition. The aim of this study was to determine the properties and oxidative indicators of spermatozoa obtained from sedated men both before and after cryopreservation. For this reason, we focused on examining how substances such as Curcumine extract, melatonin and caffeine affect sperm function and levels of stress markers such as malondialdehyde (MDA) and glutamate (GSH) when used together. The inclusion of Curcumine extract, melatonin and caffeine in the preservation medium showed improvements for the embryo. It also increased sperm motility and GSH levels, resulting in a decrease in MDA levels. Our study demonstrated the advantage of using these supplements together compared to using them alone and emphasised the importance of antioxidants in reducing stress during cryopreservation procedures to maintain sperm health. The results obtained showed that the inclusion of Curcumine extract, melatonin and caffeine in cryopreservation techniques can greatly assist men utilising assistive technologies for fertility purposes.