Arpa ( Hordeum vulgare L. ) doku kültürlerinde nikita retrotranspozonunun hareketleri
Arpa ( Hordeum vulgare L. ) doku kültürlerinde nikita retrotranspozonunun hareketleri
- Tez No: 305533
- Danışmanlar: PROF. DR. NERMİN GÖZÜKIRMIZI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Biyoloji, Biyoteknoloji, Science and Technology, Biology, Biotechnology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji-Genetik ve Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu tez projesinde, Nikita retrotransposonunun hareketliliği arpada (Hordeum vulgare L.) bitki doku kültürü koşullarında, IRAP (?Inter-Retrotransposon Amplified Polymorphism?) moleküler markır tekniği kullanılarak incelendi. Bu amaçla, olgun arpa tohumlarından embriyolar çıkarıldı ve Murashige Skoog (MS) besiyerinde kallus oluşumu teşvik edildi. Örnekler, 30, 60 ve 90 günlük kallus kültürlerinden alındı ve genomik DNA izolasyonu için kullanıldı. İzole edilen genomik DNA'lar kalıp olarak kullanıldı ve Nikita'ya özgü iki farklı primer (N57 ve N2647) ile IRAP-PZR (Polimeraz Zincir Reaksiyonu) yapıldı. PZR ürünleri poliakrilamit jel elektroforezinde ayrıldı ve incelendi.Bu tez çalışmasından elde edilen sonuçlar, farklı yaşlardaki kalluslarda polimorfizmin Nikita retrotranspozon hareketlerine bağlı olduğunu göstermektedir. Bununla birlikte, aynı yaştaki farklı kalluslar arasındaki polimorfizm, Nikita hareketlerinin her bireyde aynı olmayabileceğini, rastgele olabileceğini gösterdi.Arpa doku kültüründe retrotranspozon hareketlerinin anlaşılması üzerine çalışmalar sınırlıdır. Bu tez çalışmasından elde edilen bulguların, epigenetik değişimlerin kallus oluşumu üzerine olan etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis project, Nikita retrotransposon movements were investigated in barley (Hordeum vulgare L.) tissues culture conditions using IRAP (Inter-Retrotransposon Amplified Polymorphism) molecular marker technique. For this purpose, embryos were dissected from mature barley seeds and callus formation was encouraged in Murashige Skoog (MS) medium. Samples were obtained from 30, 60 and 90 days old calli cultures and were used for genomic DNA isolation. The isolated genomic DNAs were used as template and IRAP-PCR (Polimeraz Chain Reaction) was performed with two different Nikita specific primers (N57 ve N2647). PCR products were separated and analyzed in Polyacrylamide Gel Electrophoresis (PAGE)Results obtained from this thesis project has shown that polymorphisms depend on Nikita retrotransposon movements in different aged calli. Besides, polymorphisms between different calli in same ages showed that Nikita movements might not be the identical in each individual and might be random.Studies on retrotransposon movements in barley tissue culture, are limited. Results obtained from this thesis, are expected to contribute to understanding of the effects of epigenetic changes on callus formation.