Deprem spektrumlarının hesabı
Calculation of earthquake spectra
  1. Tez No: 305567
  2. Yazar: GÖRKEM GÖREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HİKMET HÜSEYİN ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bölümü
  12. Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Tepki spektrumlarının hesabı, depreme dayanıklı yapı tasarımı için önemlidir. Depremler ani ve ivmeli titreşim hareketleridir. Bu titreşimler yapı kütlelerinde eylemsizlik kuvvetleri ve zorlamalar meydana getirirler. Taşıyıcı sisteme transfer olan enerjinin oluşturduğu zorlanmalar, düşey yüklerden ileri gelen zorlanmalara oranla önemli mertebelere ulaşır. Depreme dayanıklı yapıların, yeterli dayanım (kapasite), rijitlik ve sünekliğe sahip olması gerekir. Esasen, depreme dayanıklı yapı tasarımının amacı, yapıya bu özelliklerin kazandırılmasıdır.Bu çalışmada, tek serbestlik dereceli ve farklı sönüm oranlarına sahip güçlü yer ivmeleri etkisindeki sistemin tepki spektrumlarının elde edilmesi ve bilgisayar algoritması geliştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada tepki spektrumlarının hesaplanması için tek serbestlik dereceli sistemin hareket denklemi, bu hareket denkleminin çözüm yöntemleri, güçlü yer ivmelerinin doğrusal değiştiği kabulüne dayanan yöntemler incelenmiş ve bu yöntemler arasındaki farklar araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The calculation of response spectra is important for design of earthquake resistant building. Earthquakes are sudden and accelerated movement vibration. These vibration produce inertia forces on the masses of structures as a result stresses in the structures. The stresses occure by the energy transferred to structural system have higher values than the stresses. Earthquake resistant buildings must have sufficient strength (capacity), stiffness and ductility. The purpose of earthquake resistant building design is to reinforce these features to structures.The aim of this study to obtain a response spectra of single degree of freedom system with different damping ratio and developed a computer algorithm. In this study, fort he calculation of response spectra, the motion equation of a single degree of freedom system, the solution methods of this equation , the analytical methods based on the linear variation in acceleration assumption are reviewed and differences between these methods are discussed.