Experimental and numerical investigation of the wind effects on long span bridge decks
Uzun açıklıklı açıklık köprü güverteleri üzerindeki rüzgar etkisinin deneysel ve sayısal incelenmesi
  1. Tez No: 305590
  2. Yazar: IMAN ASHTİANİ ABDİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ UZOL, YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR KURÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Civil Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tezde, üç farklı en boy oranında (10, 12 ve 15) ve dört farklı kenar kırmaaçıları (75, 60,45 ve 30) olan ikizkenar yamuk köprü döşemesi kesitininaerodinamik karakterleri deneysel ve bilgisayarlı yöntemlerle analiz edilmiş vesunulmuştur. Strouhal sayısı, girdap salınım sıklığı ve aerodinamik katsayılarınelde edilmesi için rijit ve sabit modelin etrafındaki akışın incelenmiştir.İki boyutlu düzensiz (unsteady) akış problemi değişik Reynolds sayılarındaOrtalamaları alınmış Navier Stokes denklemlerinin ticari hesaplamalı akışkanlardinamiği programı (FLUENT) kullanılarak çözdürülmüştür. Modellenmiş köprüdöşemesinin sayısal sonuçları, düşük hızlı rüzgar tünelinde gerçekleştirilendeneysel test sonuçları ile karşılaştırılmıştır. Bu çalışmanın sonuçlarıgöstermektedir ki modellerin aerodinamik parametreleri, kaldırma katsayısı hariç,diğer parametrelerin neredeyse tamamının en boy oranına bağımlı olduğunugöstermektedir. Bunlara ek olarak, kenar kırma açısının tüm aerodinamikparametrelere etkisi dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
Long span bridges are susceptible to wind. Hence it is important to study theirwind-induced vibrations to avoid any probable structural failures. In this thesis,the results of an experimental and computational investigation of the aerodynamiccharacteristics of trapezoid bridge deck cross-sections with three different aspectratios (10, 12 and 15) and four different side angles (75º, 60 º, 45 º and 30 º) areanalyzed and presented. The flow around rigid fixed bridge deck models isinvestigated to obtain the relevant aerodynamic coefficients and the vortexshedding frequency and Strouhal number. Two dimensional unsteady ReynoldsAveraged Navier-Stokes equations are solved using commercial CFD software atdifferent Reynolds numbers. The numerical results are compared with theexperimental data obtained by testing the model bridge decks geometries in a lowspeed wind tunnel. The results of this study demonstrate that the modelsaerodynamic parameters except their lift coefficient are almost dependent on theaspect ratio. In addition, the influence of side angle on all aerodynamic parametershas to be taken in account.