Multidisciplinary design of an unmanned aerial vehicle wing
Bir insansız hava aracı kanadının çok yönlü tasarımı
  1. Tez No: 305591
  2. Yazar: ARZU SAKARYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık Mühendisliği, Uçak Mühendisliği, Aeronautical Engineering, Aircraft Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Havacılık ve Uzay Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tezde, bir insansız hava aracı kanadının yapısal tasarımı, yapısal analizi ve üretilebilirlik analizi yapılmıştır. Farklı malzemelerden yapılmış üç tane kanat tasarlanmıştır. Alüminyum ve kompozit; prepreg ve ıslak serme ile yapılmış, olan kanat modelleri aynı uçuş koşulları altında aynı aerodinamik geometriye ve yapısal configurasyona sahiptirler. Üç kanadın yapısal tasarımı Unigraphics NX ile yapıldı. Sonlu eleman modeli MSC Patran paket programı kullanılarak yapıldı. Modellere yükler uygulandıktan sonra MSC Nastran ile yapısal analizi yapıldı. Son olarak FiberSIM paket programı kullanılarak prepreg kanat modelinin üretilebilirlik analizi yapıldı. Prepreg kanat modeli tez kapsamındaki çalışmalar sonucunda ağırlık, üretilebilirlik, seyir ve sağnak gerilim ve yer değiştirme koşulları düşünülerek en uygun tasarım seçildi.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the structural design, structural analysis and producibility analysis of an unmanned aerial vehicle wing were performed. Three different wing models, made of different materials, were designed. The wings were aluminum wing model and composite wing models; made of prepreg and wet lay-up. All wings have the same aerodynamic geometry and structural configuration under the same flight conditions. The structural designs of three wings were done by using Unigraphics NX. The finite element modeling of the wings were built by using MSC Patran package program. After the application of the loads on models, structural analyses were performed by MSC Nastran. Finally, the producibility analysis of prepreg wing model was conducted by using FiberSIM package program. The prepreg wing model was selected as optimum design with studies conducted in the study considering weight, producibility, cruise and gust stress and displacement conditions.