Effect of constitutive modeling in sheet metal forming
Bünye denklemlerinin sac metal şekillendirme üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 305629
  2. Yazar: MERİÇ UÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALUK DARENDELİLER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmada metal levha şekillendirme işlemlerinde bünye modellerin etkisi incelenmiş ve bu amaçla eksenel simetrik ve kare levha çekme ile V-bükme işlemlerinin simülasyonları yapılmıştr. Simülasyonlar sekiz değişik bünye modeli için uygulanmıştır. Numerik analizler 1 mm kalınlığında üç değişik malzeme; St12 çelik, Al-5182 alüminyum ve paslanmaz çelik 409 Ni kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Simülasyonlarda açık sonlu eleman kodu kullanılmıştır. Kare levha çekme işleminde, St12 çeliği için 2 kN, 4 kN ve 5 kN'luk üç değişik pot çember kuvveti uygulanmış ancak, paslanmaz çelik ve Al-5182 alüminyum için sadece 5 kN'luk pot çember kuvveti uygulanmıştır.Simülasyon sonuçlarını değerlendirmek için çeşitli deneyler gerçekleştirilmiş ve analitik hesaplamalar yapılmıştır. Silindrik levha çekme işlemi için değişik bünye modelleri kullanılarak elde edilen simülasyon sonuçları, kalınlık gerinim ve eşdeğer gerilme dağılımları göz önüne alındığında analitik hesaplama sonuçları ile tutarlılık göstermektedir. Kare levha çekme işlemlerinde, simülasyonlar ve deneyler ile elde edilen şekillendirilmiş levhaların kenar geometrileri tutarlı olmasına rağmen eşdeğer gerilme dağılımları şekillendirilmiş levha içerisinde değişik modeller için farklılık göstermektedir. Nümerik ve deneysel olarak elde edilen geri yaylanma miktarlarıda tutarlılık göstermektedir. Parçalı doğrusal plastisite ve Swift kanunu bağlantılı plastisite bünye modelleri ile elde edilen simülasyon sonuçları, analitik sonuçlar ve deneyler ile tutarlılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the effects of different constitutive models in sheet metal forming operations by considering the cylindrical and square cup drawing and V-bending simulations. Simulations are performed using eight different constitutive models; elastic plastic constitutive model with isotropic hardening, elastic plastic constitutive model with kinematic hardening, elastic plastic constitutive model with combined hardening, power law isotropic plasticity, piecewise linear isotropic plasticity, Barlat three-parameter, cyclic elastoplastic and Hill?48 model. The numerical analyses are accomplished by using three different 1 mm thick sheet materials; St12 steel, Al-5182 aluminum and stainless steel 409 Ni. An explicit finite element code is used in the simulations. For square cup drawing, three different blank holder forces; 2 kN, 4 kN and 5 kN are considered for St12 steel, whereas only 5 kN blank holder force is applied for stainless steel 409 Ni and Al-5182 aluminum.A number of experiments are carried out and analytical calculations are utilized to evaluate the results of simulations. In cylindrical cup drawing, simulation results of different constitutive models show good agreement with analytical calculations for thickness strain and effective stress distributions. In square cup drawing, simulation results of all the models displayed good agreement with the experimental results for edge contour comparisons, although the distributions of effective stress vary for different models within the cup. The numerically and experimentally obtained springback amounts are also in good agreement. The simulation results obtained for piecewise linear isotropic plasticity and power law isotropic plasticity models show better agreement with the analytical solutions and experiments.