Synthesis of silver nanowires through polyol process
Gümüş nanotellerin polyol yöntemi ile sentezi
- Tez No: 305718
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSNÜ EMRAH ÜNALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Nanoteknoloji, klasik malzemelerin farklı şekil ve morfolojilerde üretilebilmesineolanak sağlar. Nanotüpler, nanoparçacıklar, kuantum noktalar ve nanoteller,malzemelerin yeni formlarıdır. Bilhassa nanoteller, kendilerine özgü fiziksel,kimyasal ve optik özelliklerine bağlı olarak büyük önem kazanmışlardır.Nanotellerin sahip olduğu üstün özellikler, geniş yüzey alanlarına ve iki yönlükuantum sınırlamasına dayanır. Aynı zamanda, gümüş en iyi iletken metallerdenbiridir ve termal iletkenliği en yüksek malzemedir. Yığın halindeki gümüşün üstünözellikleri sebebiyle, gümüş nanoyapılar, özellikle nanoteller geniş ölçüdeçalışılmaktadır. Gümüş nanotellerin optik polarizörlerde, fotonik kristallerde, yüzeyartırımlı Raman spektroskopisinde ve yakın geçmişte, transparan ve iletkenelektrotlarda kullanıldığı açıklanmıştır. Bu yüzden gümüş nanotellerin uygunmaliyetli ve iyi kontrollü bir metotla üretilmesi, bu cihazlara ve henüz üretilmemiş,yeni cihazlara önemli katkılar sağlayabilir. Şimdiye kadar, gümüş nanotel senteziiçin birçok farklı method bulunmuştur. Gaz-sıvı-katı tekniği, boşluklu anodikalumina sentezi için kullanılan sert kalıp teknikleri, DNA bazlı sentezleri içerenyumuşak kalıp teknikleri ve polyol prosesi gümüş nanotel sentez metotlarındanbazılarıdır. Bu metotlar arasında, solüsyon bazlı polyol prosesi, maliyet, elde edilenürün ve kolaylık açısından en uygun yöntemlerden biridir.Bu tez çalışmasında, belirli uzunluk ve çap kontrollü gümüş nanotellerin sentezinisağlayan, yeni geliştirilmiş ve solüsyon bazlı olan polyol prosesi incelenmektedir.Tamamen kontrollü bir şekilde oluşmuş nanotel morfolojisi ile sonuçlandırılmışdetaylı bir parametrik çalışma elde edilmiştir. Yapıyı etkileyen parametreler;sıcaklık, enjeksiyon hızı, poly(vinylpyrrolidone):gümüş nitrat (PVP:AgNO3) molaroranı, sodium klorür (NaCl) miktarı ve karıştırma hızı olarak belirlenmiştir. Eldeedilen sonuçlar, polyol proses metodunun diğer klasik gümüş nanotel üretmemetotlarının yerine geçebileceğini göstermiştir. Herhangi bir uygulama için belirlinanotel uzunlukları ve çaplarının, basit bir şekilde proses parametrelerininayarlanması ile elde edilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Nanotechnology enabled synthesis of various shapes and morphologies ofconventional materials. Nanotubes, nanoparticles, quantum dots and nanowires arethe new form of materials. Especially nanowires have gotten great attention due totheir unique physical, chemical and optical properties. Superior properties ofnanowires are based on their high surface area and two quantum confinementdirections. Silver is one of the most conductive metals and it has the highest thermalconductivity. Due to excellent properties of bulk silver its nanostructures especiallysilver nanowires have been widely studied. Silver nanowires have been demonstratedto be used in optical polarizers, photonic crystals, surface enhanced Ramanspectroscopy and recently transparent and conducting electodes. Hence, productionof silver nanowires through a cost-effective and well controlled method could makeimportant contributions to these and other unprecedented. So far, many differentmethods have been explored for the synthesis of silver nanowires. Vapor-liquid-solid(VLS) technique, hard template techniques such as porous anodic alumina synthesisand soft template techniques such as DNA based synthesis and polyol process aresome silver nanowire synthesis methods. Among these methods, solution basedpolyol process is the most feasible one in terms of cost, yield and simplicity.In this thesis, polyol process, which is a novel and solution based method enablingthe synthesis of silver nanowires with precise length and diameter control, isinvestigated. A detailed parametric study resulting in a full control over the resultantnanowire morphology is provided. The parameters affecting the structure have beendetermined as temperature, injection rate, poly(vinylpyrrolidone):silver nitrate(PVP:AgNO3) molar ratio, sodium chloride (NaCl) amount and stirring rate. Theresults show that polyol process method could replace the conventional silvernanowire fabrication methods. It was shown that specific nanowire lengths anddiameters for any application can be obtained simply by adjusting the parameters ofthe process.